Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Tüm çocukluk boyunca uykuya yatma zamanının mutlaka gece 22.00’den önce olması sağlanmalıdır. Sağlıklı uyku alışkanlığının oturtulması erken bebeklik döneminde itibaren başlatılmalıdır.

 

 

Çocuk ne kadar küçükse büyüme o kadar hızlı olur. Uyuma ihtiyacı da bir o kadar fazlalaşır. Düzenli uyuyan çocuklarda büyüme daha hızlıdır. Öğrenme, hafızanın daha güçlü olduğu araştırmalarla da ortaya konmuştur. Yetersiz uyuyan çocuklarda ise abur cubur yeme, fazla asitli içecekler tüketme, televizyon ya da sosyal medya araçları ile daha çok vakit geçirildiğinden dolayı da obezitenin daha sık rastlandığı saptanmıştır.

Hiperaktivite, anksiyete, depresyon gibi sorunlar da düzenli uyku arttıkça azalmaktadır. Yeterli miktarda uykusunu uyumayan çocuklarda fiziksel ve zihinsel gelişim geriliği görülebilir.

İletişim: 0312 466 38 00 

ÇOCUK VE ERGEN PİKOLOĞU

SERPİL İLHAN

‘’Çocuğum ne kadar uyumalıdır?"  sorusu çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak çocukların uyku ihtiyaçları:

 .        0-2 aylık ise günde ortalama 13 – 18 saat

·         2- 12 aylık ise günde ortalama 14-15 saat

·         1–3 yaşında ise günde ortalama 12–14

·         3–6 yaşında ise günde yaklaşık 10–12

·         7–12 yaşında ise günde yaklaşık 10–11

·         13–18 yaşında ise, günde yaklaşık 8–9 saat uykuya ihtiyacı vardır.

ÇOCUKLARDA UYKU DÜZENİ

Beslenme ile ilgili etkenler uyku üzerinde etkilidir. Gece yarısı uyanmaya kan şekerinin düşmesi neden olur. Bu yüzden yatmadan önce karbohidrat bakımından zengin olan gıdalardan kaçınılmalıdır. (unlu-şekerli)  Gece uyanmalarını etkileyen bir diğer eksiklik ise kalsiyum, magnezyum ve B vitaminlerinin az alınmasıdır. Yatmadan önce alınan kafeinli gıdalar (birçok içecek ve çikolatada boldur) uyarıcı etkisi nedeniyle uykusuzluğa neden olabilir.


Çocuğunuzun uyku alışkanlığını geliştirmek için çocuğunuzu rutin bir şekilde her gece takip etmelisiniz. Uyuma vakti gelmeden önce çocuğa bazı rutinler konusunda alıştırırsanız çocğunuzun rahatlaması ve gece boyunca dinlenmesine yardımcı olursunuz. Bu rutinler şu şekilde olabilir.
Banyo yaptırın, Pijama giydirin, Dişlerini fırçalayın, Bir hikaye okuyun, Odanın rahat ve sessiz olduğundan ve sıcaklığın yeterli olduğundan emin olun.

Çocuk sağlığı için en gerekli ihtiyaçlardan bir tanesi de uykudur. Çocukların gün içinde davranış bozukluklarının azalmasını, huysuzluk yapmasını önlemeye yardımcı olmak istiyorsanız uyku düzenini sağlamalısınız. Çocuklara erken yaşta uyku alışkanlığını kazandırmak bu yüzden çok önemlidir. Uyku düzenini sağlamak, ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkacak olan problemlerin önüne geçmek için atılan ilk adımdır.
Uykuyu sadece dinlenme aracı olarak görmek doğru değildir. İlk başta beyin olmak üzere bütün organlar için uyku şarttır. Stres hormonları uyku sırasında azalır, büyüme hormonu salınımları da artar. Uyku sırasında vücut kendini yeniler ve yeni güne hazırlar.Yeterince büyüdüğünde, hangi pijamayı giyeceğine ve hangi hikayeyi dinlemek istediğinin kararını ona bırakın. Böylece kendini bu sürecin bir parçası olarak hissedecek.

 Uyku öncesi masal ve rahatlatıcı bir müzik, gün içerisinde bedensel aktivite için fırsat sağlanması, uyandığında onu bekleyen cazip aktivite ve sürprizler listesi sunmak, uykuyu çocuk için sevimli hale getirilebilir.

Anne göğsü, beslenerek ya da sallayarak uykuya dalmaya alıştırma şartlı refleks oluşacaktır. Uyumak için zorunlu hale gelen bu koşulların varlığını her gece isteyecektir. Böylece sizin için uykusuz geceler başlayacaktır. Bu nedenle bebeklik döneminde bağımsız uykuya dalabilme alışkanlığını kazandırmak gerekir. Çocuklarda genellikle ayrılık anksiyetesi söz konusudur. Çocuklar gece uyandıklarında gerçek ile rüya arasındaki ayrımı kavrayabilmek için daha uzun süreyle ihtiyaç duyarlar.

Öğle uykularını iyi ayarlamanız, gece uykusuna yatıracağınız bebeğiniz için çok önemlidir. Bu saatleri iyi ayarlamak geceleri uykusuz kalmanızı engelleyecektir.

 Göz kontağı: Yatmadan önce en son yapmanız gereken şey, uzun ve hareketli göz kontağı bebeğinizi fazlasıyla uyarır. Bu nedenle bebeğinizi yatırırken göz kontağından kaçının.