İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Dr Genco USTA

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

Çocuk Psikiyatri ve Çocuk Psikoloji ile ilgili Herşey...

Ankara’ da pedagog aramak ise sıklıkla belirgin güçlükler içermektedir. En temel sorunlardan birisi ise uygun kişiye uygun şekilde ulaşma sürecinde karşılaşılan güçlüklerdir. Her ne kadar kamusal atamalarda bu alanda mezun olmayanların atamaları yapılmasına rağmen çocuğun yetiştirilme sürecinde uygulanabilecek yöntemler ve teknikler ek bir eğitimi ve bu alanla ilgili tecrübeyi de gerektirmektedir. En azından Ankara’da Pedagog arayışında olunması durumunda başvuru öncesinde terapistin pedagoji konusunda yeterliliğini ve tecrübesinin sorgulanmasında fayda vardır.

Pedagoglar pek çok farklı alanda hizmet sunabilirler. En temel hizmet sahası okul ve ev çerisinde çocuklarda görülen davranışsal sorunların nasıl yönetilebileceği ile ilgili öğretmen ve ailelere eğitimler vererek, çocuğun davranışlarını daha kolay yönetebilmesi için yardımcı olmaktır. Bu süreçte eğitimsel olarak çocukların okuldan en verimli şekilde faydalanmasını sağlamak için eğitim programlarını hazırlayabilirler, eğitim sürecinde karşılaşılan hataları giderebilirler, okul uyumu ile ilgili karşılaşılan güçlüklere yönelik uygun müdahalelerde bulunabilirler. Ayrıca ev içerisinde karşılaşılan güçlüklere yönelik olarak anne ve baba tutumları konusunda anne baba eğitimleri verebilirler, belirli sorunlar karşısında uygun davranışların geliştirilmesinde katkı sağlayabilirler. Bu uygulamalarda bazen filial terapi olarakta adlandırılabilen anne baba davranış, tutum ve yaklaşımları üzerinden yapılandırmalar sağlanabildiği gibi, doğrudan çocuk ile çalışılarak bireyselleştirilmiş programlar uygulanabilir. Bu bireyselleştirilmiş programlarda çocuğa öğrenme stratejileri öğretilebildiği gibi davranışsal terapi uygulamaları ile olumsuz davranışların ortadan kaldırılması hedeflenebilir.

Diğer yönden ülkemizde 1980 li yıllarda üniversitelerin Pedagoji bölümleri kapatılmıştır. Bu konudaki resmi atamalarda ise sıklıkla pek uygun olmasa da Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları tercih edilmektedir. Diğer bir deyişle ülkemizde pedagoji ile ilgilenen pek çok kişi olmasına rağmen pedagog ünvanını alabilecek kişi yoktur. Sıklıkla bu alandaki açığı, psikolojik danışmanlar ve çocuk psikologları kapatmaya çalışmaktadır.

Pedagog kelime anlamı ile pedagoji ile ilgilenen kimse demektir. Pedagoji kelimesi ise Antik Yunan’a dayanmaktadır. Kelime manası ile çocuğu yönetmek anlamında kullanılmaktadır. Çok eskilerde çocukları spora, okula götüren, onların eşyalarını taşıyarak bakımlarını sağlayan kölelere de pedagog adı verilirmiş. Günümüz ifadesi ile pedagoji “çocuk eğitimi” karşılığını bulur ve temel ilgi alanı yetişkin yaşama kadar çocukların eğitimidir (Wikipedia)

Kafa karıştırıcı noktalardan bir tanesi de profesyonel bir yardım alınması gerekliliği noktasında uygun başvuruyu içermektedir. Sanırım hiç kimse kitap almak için kasaba, elma almak içinde hastaneye gitmez. Bu makalenin yazımının ise temel nedeni son zamanlarda Ankara’da pedagog arayışı içerisinde çok fazla danışanımızın olmasıdır. Her ne kadar Ankara Pedagog kelimesinin Google'a sorulması ile pek çok pedagog ile karşılaşabileceğinizi düşünüyorsanız bu makaleyi okumanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

Ankara'da Pedagog Bulmak? Pedagog kimdir?