İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Anahtar Kelimeler: Gece Terörü, Gece Terörü Tedavisi, Gece Terörü Nedir, Gece Terörü Nasıl Anlaşılır, Gece Terörü Tedavisi, Gece Terörü Neden Olur, Gece Terörü Hastalığı, Uyku Terörü, Uyku Terörü Nedir, Gece Terörü Doktor, Gece Terörü Hastalığı Tedavi, Dr Genco Usta, Çocuk Psikiyatri Ankara, Çocuk Psikoloji Ankara. 

Dr. Genco USTA

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

www.cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Gece Terörü Niçin Ortaya Çıkar?

Gece Terörü Tedavi Edilebilir mi?

Tüm uyku bozukluklarında olduğu gibi genetik etkiler belirgindir. Bazen psikiyatrik bir rahatsızlığın parçası olarak ortaya çıkabilmesine rağmen sıklıkla çocuk ve ergenlik döneminde eşlik eden belirgin bozukluk yoktur. Gün içerisinde çocuğun bedensel olarak aşırı yorulması, psikolojik olarak patolojik seviyede olmasa bile biraz zorlanması,uyku düzensizliği uyku terörünü arttırabilecek nedenlerdir.

Gece terörü yaşın ilerlemesi ile birlikte kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Pek çok çocuk hayatının belirli bir döneminde uyku terörü yaşamasına rağmen bunlardan pek azında sorun süregelen bir hal alır. Gece terörüne ilk müdahale başlangıçta çocuğun uyku hijyeninin sağlanması yönünde olmalıdır. Bunun dışında çocuğu güç içerisinde aşırı bedensel yorgunluktan korumak, öğlen uykuları faydalı olabilir. Uyku terörü tablosu her gün aynı zaman da olma eğilimi gösteriyorsa oluş zamanından 15 dakika kadar öncesinde uyandırmak bazı ailelerin fayda gördüğü diğer bir yöntemdir.

Gece Terörü

Gece Terörü Nedir?
Uyku terörü sıklıkla uykunun ilk 2 saatlik döneminde ortaya çıkan bir durumdur. Kişide belirgin bir hareketlilik vardır. Genel bir panik, korku tablosu mevcuttur. Yatağında oturabilir, bağırabilir, garip sesler çıkartabilir, ani hareketler yapabilir. Sıklıkla panik ve korkunun yol açtığı kalp atım hızında artış, terleme, göz bebeklerinde büyüme gibi bedensel bulgularda eşlik edebilir. Etrafındaki kişileri tanıyamaz ve sakinleştirilemez. Sıklıkla sabah uyandığında gece yaşadığı bu durumu hatırlayamaz.