Madde kullanımı ve madde bağımlılığı günümüzdeki en büyük tehlikeleri oluşturmaktadır. Amerika’da ve Avrupa’da oluşan yaygınlık ile beraber önlemler alınmaya başlansa da ülkemizde yaygınlaşan madde bağımlılığı çok hızlı bir şekilde ilerlemekte ve gençleri çok olumsuz etkilemektedir. Fakat bu sorun ülkemizde ya da dünyada yeni görülen bir sorun değildir. Bağımlılığın çeşitli sebepleri olsa da genel olarak sanayileşme, modernleşme ve kentleşmenin dayattığı algılardır. Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı önlem alınmaz ise yaşlılığa kadar uzanan geniş bir yelpazeye dönüşebilir. 

İç sıkıntılar, yaşanılan kaygılar madde kullanımının ortaya çıkmasına sebep olur. Fakat bir süre sonra iç sıkıntılar kalmasa bile başlı başına bir sorun halinde kalabilir. Bu yüzden de bu konuda bilgi sahibi olmak madde bağımlılığını önleme ya da tedavi etme açısından çok önemlidir. Biyolojik ve sosyal değişikliklerin yarattığı stresi azaltmak, arkadaş baskısı ve bir gruba dahil olma isteği de madde kullanımına başlamada diğer önemli nedenlerdir.
Ergenlik ve gençlik biyolojik, bilişsel ve sosyal alanlarda değişikliklerin olduğu bir dönemdir. 

Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığının başlama nedeni ne olursa olsun madde kullanmaya başlama, artan bir madde kullanımına ve diğer suç oluşturan olaylara neden olabilir.

 Gençlerde ki merak duygusu ve çoğu zaman bir kereden bir şey olmaz düşüncesiyle madde kullanımına başlayan kişiler zamanla bağımlı hale gelmektedir. Özellikle gençlerde madde kullanımına başlama yaşının 14’e düşmesinden dolayı anne babalar çocuklarının davranışlarını daha dikkatli takip etmeliler. Ve görülen bazı davranışlardan sonra profesyonel yardım almaları gerekmektedir.

Biyolojik ve sosyal değişikliklerin yarattığı stresi azaltmak, arkadaş baskısı ve bir gruba dahil olma isteği de madde kullanımına başlamada diğer önemli nedenlerdir.
Ergenlik ve gençlik biyolojik, bilişsel ve sosyal alanlarda değişikliklerin olduğu bir dönemdir. 

 

Aile olarak neler yapmalıyım?

Çocuğun bağımlılık seviyesi önemlidir. Eğer madde kısa bir süredir kullanılıyorsa kişiyi madde kullanımına iten faktörler belirlenmeli, problem çözme becerileri geliştirilerek ailenin de desteğiyle önleme yolları aranmalıdır. Aile fertlerinin birbirlerini desteklemeleri, olumlu olumsuz tüm şartlarda beraber olacaklarını belirtmeleri ve sevgilerini birbirlerine ifade etmeleri çok önemlidir. Ebeveynler, sigara, uyuşturucu ve alkol hakkında çocuklarına karşı sınırları çok iyi ve açık çizmelidir. Aynı zamanda çocuklarına iyi birer rol modelleri olmalıdır; çocuklarında görmek istemedikleri davranışları kendileri yapıp sonra da yasak koymak inandırıcılıklarını azaltacaktır. Çocuklar ve gençlerin, ebeveynlerin koyduğu kural ve beklentilerin, ebeveynlerin onlara duyduğu sevgi ve iyiliklerini düşünmelerinden kaynaklandığını anlamaları önemlidir bunun için de iyi bir iletişim şarttır.

 

Eğer madde kısa bir süredir kullanılıyorsa kişiyi madde kullanımına iten faktörler belirlenmeli, problem çözme becerileri geliştirilerek ailenin de desteğiyle önleme yolları aranmalıdır. Eğer bağımlılık gelişmişse tedaviye hemen başlanmalıdır. Ayakta ya da yatarak tedavi yardımcı olacaktır. Tedavi ile birlikte yürütülecek olan seanslar aile içindeki iletişime odaklanıp kişilerin çatışmalarının kaynaklarını araştırıp,  problem çözme becerilerini ve olaylarla başa çıkma yeteneklerini geliştirecektir temel olarak.


 

İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Ebeveyn olarak Çocuk ve gençlerde madde bağımlılığı mücadelesindeki amaç:

  Hiçbir madde kullanımına başlanmamasını sağlamak,
  Sağlık ve yaşam kalitesini yükseltmek, 
  Madde kullanmadığı için gencin kendinden gurur duymasını sağlamak,
  Madde kullanan kişiyi tedavi ve rehabilite ederek sağlığından sorumlu bireyler olmalarını sağlamak.

Çocuğumun madde kullandığını nasıl anlarım ?

ilk olarak çevrelerinde yapmış oldukları değişiklikleri gözden geçirin. Yeni arkadaş çevresi edinir.Eski arkadaşları ile artık görüşmez.

Duyguları çabuk değişiklik göstermeye başlar. bir anında çok mutlu bir anında çok öfkeli, huzursuz olabilir.

Ders başarısında değişiklikler olur. Notları düşmeye başlar, okula devamsızlıkları artar.

evde tek başına kalmak istiyorsa ya da arkadaşları ile birlikte dışarıda nerede olduğunu söylemeden buluşmaya başladıysa dikkat.

Ailesi ile olan ilişkileri mümkün olduğunca mesafeli tutmaya başlar. Evde daha az zaman geçirmek ister ki ailesiyle çatışmasın.

 Kılık-kıyafet ya da görünür bir şey almadığı halde, fazla para harcamaya başlar.

 Kişisel bakımı azalmıştır. Giyimine dikkat etmez. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda değişiklikler başlar.

Sinirlilik, gerginlik, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.

 İçine kapanır. Uyku düzeni değişir.Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyar.

 Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir.

 

 Görülebilen Psiyatrik hastalıklar:


    Depresyon,

    Kendilik değeri düşüklüğü,
    DEHB,
    Anksiyete bozuklukları,
    Fiziksel-cinsel ve duygusal istismar önde gelmektedir.
    Çocuk ve gençlerde bağımlılık oranlarını etkileyen durumlar;
    Okuldan uzaklaştırılmış ya da tastikname almak,
    Okuldan kaçmak,
    Suça karışmak,
    Evden kaçmak,