İletişim: 0312 466 38 00 

Çocukların karnesi aslında ailelerin de karnesidir. Çocuğunuz başarısız ise ondan önce neden başarılı olamadığınızı kendinize sormanız gerekmektedir. Aile olarak tutumların gözden geçirilmesi, bir sonraki dönemde hem çocuk hem de sizin için fayda sağlayacaktır. Çünkü genel olarak aile içinde yaşanılan ufak bir stres bile çocuğun okul başarısını etkileyebiliyor.

Karnesi kötü olan çocuğa kızmanın, tehdit etmenin, cezalandırmanın, öğüt vermenin aşağılamanın, kıyaslamanın faydası olmayacağı gibi zararı çok daha fazladır. ‘’Senden bir şey olmaz!’’ ‘’Sen zaten bir şey anlamıyorsun! ’’ gibi söylemler, çocuk için maalesef gerçeğe dönüşebiliyor ve çocuk bunu zaman içinde içselleştirebiliyor. Çocuğa bu şekilde davranmak özgüven eksikliğine ve olumsuz benlik gelişimine neden olabilir.

Çocuğun başarısız olduğu durumlarda tatilinin tümünü cezalı ya da ders çalışarak geçirmesi doğru değildir. Çünkü okul için gerekli motivasyonu kalmayabiliyor. Bu nedenle oyun-etkinlik ve ders çalışma arasındaki denge çok iyi sağlanmalıdır.

Çocuk karnesini eve getirdiği gün hızlı bir şekilde incelemek ve anında tepki vermek de doğru değildir. Karne üzerinde konuşmak için zaman tercihi yapılmalıdır. Çocuğu kötü notu için azarlayıp cezalandırmak yerine, düşük notları hakkındaki fikirleri sorulmalıdır. Önce çocuk dinlenmeli ve daha sonra aile uygun bir dille düşüncelerini paylaşması gerekir. Uzun süreli çözümler için iletişim kurup sorunun kaynağını bulmak iki taraf içinde daha yararlı olacaktır.

Çocuğa olumsuz davranmak kişisel gelişimini engeller. Baskıcı tutumları destekleyen cezalar, çocuğu duygusal ve zihinsel olarak olumsuz etkiler.

Çocuğun iyi olan dersleri mutlaka takdir edilmeli ve ödüllendirilmelidir.  Fakat ödüllendirilirken abartılı davranılmamalıdır. Bir sonraki dönemde çocuk hediye için değil geleceği için çalışması gerektiğini unutmamalıdır. Ayrıca çocuğa verilecek hediyelerin, okul başarısına ve bireysel gelişimine katkı sağlayacak hediyeler olmasına özen gösterilmelidir. Maddi değeri yüksek olan hediyelerden çok yaşına uygun hediyeler tercih edilmelidir. Çocuk sözel olarak da mutlaka takdir edilmelidir.

 Bir sonraki dönem için aile eksiklerini nasıl tamamlanması gerektiğini sormalıdır. Bu konu beraberce karar verilmeli ve plan hazırlanmalıdır. Çocuğunuzla “karnen üzerine konuşalım, neler düşünüyorsun” gibi sorular sormanız faydalı olacaktır. Bu hem aranızdaki ilişkiyi zedelemez, hem de kendi yaptıklarının sorumluluğunu daha fazla üstlenmesine olanak vermiş olur.

Başarıya değil çabaya odaklanmak her zaman için daha faydalıdır. Çocuğun gösterdiği çaba her zaman takdir edilmesi gereken kısımdır. ‘’ Bu dönem çok çabaladın, elinden geleni yaptın, bir daha ki dönem karnenin daha iyi olacağını tahmin ediyorum.’’ Gibi cümleler hem çocukta kaygıyı azaltacak hem de başarısını attıracaktır.

Unutmamamız gereken karnenin asla tek başına tamamen bilgi verici olmadığıdır. Karne sadece bir sonuçtur. Her zaman karneler çocukların çabasını göstermeyebiliyor. Ebeveyn olarak bu durumu sonuç olarak değil süreç olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Çocuğun ikinci dönem daha başarılı olması için motivasyonunu arttırmak şarttır. Çocuğu başarılı olamadığı için fiziksel ya da sözel şiddet uygulamak depresyon ve kaygı bozukluğu gibi durumların gelişmesine yol açabiliyor.

KARNELER YAKLAŞIRKEN

Hiç şüphesiz karne almak çocuklarda olduğu kadar anne ve babalarda da aşırı kaygı ve heyecan yaratıyor. Her anne-baba çocuğunun elbette başarılı olmasını ister ve karneyi bu sürecin sonucu olarak değerlendirir. Karne aileler için çoğu zaman gurur tablosu olarak görülmektedir. Alınan karneye gereğinden fazla anlam yüklemek karne günü çocuk ve aile arasında çatışmaya neden olur. Karnede olan notlar, başarısızlığının karşılığı mı, bir sonraki dönem için motive edici bir sonuç mu, gelişimine katkı sağlayan bir araç mı, ilk önce bunların cevabını bulmak gerekir. Bu soruların cevabı aileler için karnenin iyi veya kötü gelmesine verilen tepkiyi de belirler. Ailenin karneye olumsuz tepki göstermesi sonucu değiştirmeyeceği gibi çocuğu ileriye de taşımaz. Aile ve çocuk arasındaki çatışmayı azaltmak için karne günü değil, süreci başından sonuna kadar takip etmek ve çocuğun hem gelişimine hem de öğrenmesine destek olmak gerekir.

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

ÇOCUK VE ERGEN PSİKOLOĞU

SERPİL İLHAN