İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Anahtar Kelimeler: Konuşma Gecikmesi, Konuşma Gecikmesi Nedenleri, Konuşma Gecikmesi Tedavisi, Konuşma Gecikmesi Neden Olur, Konuşma Gecikmesi Nedir, Konuşma Gecikmesi Tedavi Olur mu, Konuşma Geriliği, Konuşma Geriliği Tedavisi.

Konuşma Gecikmesi Nedir?

Kısa ve basit tanımlaması ile konuşmanın kişinin beklenen yaş ve bilişsel

seviyesinin gerisinde olması anlamına gelir. Genel olarak çocuklar 1 yaş
civarında ilk kelimelerini, 2 yaş civarında ise cümle kurması beklenir. Her ne
kadar sıklıkla aileler tarafından ayrı bir rahatsızlık olarak düşünülmesine
rağmen konuşma gecikmesi birçok farklı rahatsızlığın sonucunda ortaya
çıkabilen bir belirtidir.

Konuşma Gecikmesi Tanısı nasıl Konulur?

Çocuğun yalnızca konuşma değil bedensel birçok becerisinin yaşına uygun olup olmadığını değerlendiren farklı psikolojik testler mevcuttur. Bu testlerde çocuğun konuşmasının, kullandığı kelime sayısının hangi yaş ile uyumlu olduğunu saptamak mümkündür. Ancak bu süreçte en çok dikkat edilmesi gereken nokta konuşma gecikmesinin ayrı bir hastalık olmadığı sadece farklı rahatsızlıkların yansıması olduğudur. Örneğin zeka geriliği veya otizm de görülebilen konuşma gecikmesi farklı özellikler gösterirken sözel anlatım bozukluğunda daha farklı bir süreç söz konusudur. Bu nedenle konuşma gecikmesi olan çocuğun mutlaka çocuk psikiyatrisi hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir.

Konuşma Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Konuşma Gecikmesinin Tedavisi ve Gidişatı Nasıldır?

Konuşma gecikmesinin tedavisi ve gidişatı hangi rahatsızlık sonucunda ortaya çıkmasına göre farklılık gösterecektir. Örneğin konuşma gecikmesinin en sık rastlanan nedenlerinden bir tanesi olan sözel anlatım bozukluğunda belirgin müdahale edilmemesine rağmen gidişat oldukça iyi olabilirken, otizme bağlı bir sorunda konuşma ile ilgili yaşanan güçlükler hayat boyu kalıcı olabilmektedir. Bu nedenle en uygun yaklaşım konuşma gecikmesini birçok farklı rahatsızlığın ortak bir şekilde neden olabileceği bir belirti olarak değerlendirilerek, mevcut sorunun hangi sorundan kaynaklandığının saptanmasıdır. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Konuşma Gecikmesi