Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Zamanında uyanmasını nasıl sağlayabilirim?

Onun seveceği bir çalar saat alıp kurmayı ve kapatmayı öğretebilirsiniz.  “Hadi bu gece saati sen kur ve sabah kendin uyanmayı dene. Bakalım sonuç nasıl olacak?” şeklinde bir öneride bulunabilirsiniz. İlk günlerde çocuğunuzun uyanıp uyanmadığını kontrol etmeli, tüm sorumluluğu ona bırakmamalısınız.

 Her gün saat 22.00’de yatıp uyanmakta zorluk çeken çocuğunuza, “Bu saatte yattığında uyanman zor oluyor, biraz daha erken yatmayı denemek ister misin? İlk geceler uyumakta zorlanabilirsin ama bir süre bunu deneyebilir miyiz?” diyebilirsiniz.

Uyku saatleri düzenli olmalı. Çocuğunuzun uyku saatleri düzenli değilse ya da yeterince uyumuyorsa uyanmakta zorlanması normaldir.

Derslerini hiç önemsemiyor.

Çocuğa anlayacağı dilden basit ve kısa kelimeler ile dürüst bir şekilde düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. ‘’Bu kadar rahat davranman beni rahatsız ediyor. Derslerinde başarısız olmandan korkuyorum.’’ Böylece çocuğunuzu konuşmak için cesaretlendirebilir, ona ne yapması gerektiğini söylemek yerine kendi çözümünü üretmesine fırsat verebilirsiniz.

Çocuğum okulu bırakmak istediğini söylüyor.


 Okulu bırakmana izin vermiyorum, okulu bırakırsan sana para vermemi bekleme, hayatını nasıl kazanacaksın, üniversite mezunu olursan daha çok kazanırsın gibi emir verme, tehdit etme, uyarma içeren tepkiler vermemelisiniz. Gerçeklerden bahsedip ona nutuk çekmeniz, çocuğunuzun daha fazla inatlaşmasına neden olabilir. Belli bir süre sevdiği derslere odaklamaya çalışın. İstediği ödevleri yapmasına izin verin. Böyle düşünmesinin nedenini anlamaya çalışın.  Çocuğunuzun duygularını ifade etmesi için ona fırsat verip dinleyin. Bazen ödev yaparken zorlanmasının normal olduğunu ifade edip, üstesinden gelebileceği konusunda güven verici bir konuşma yapabilirsiniz. Kendi okul yaşantınızla ilgili olumlu şeyler anlatarak, onu özendirebilirsiniz. Okulda sevdiği şeylere odaklanabilirsiniz. 

Okul yaşantısı herkesin hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. Okul her türlü eğitim ve öğretimin toplu olarak yapıldığı yerdir. Okul  yaşantısı, erken yaşlardan itibaren başlayarak çok uzun yıllar sürüyor. Kişinin yıllarının okulda geçmesi gibi, gününün, büyük bir kısmı da okulda veya okulla ilgili işlerde geçer. Bir öğrencinin okula gidip gelmesi ve daha sonra ders çalışması en az 7/8 saatini almaktadır. Hatta bu durum özel okullarda 10/11 saati bulmaktadır. Günün büyük bir bölümü okulla ilgilidir. Okul yaşantısı çoğu zaman bir yetişkinin çalışma yaşantısından daha fazla sürmektedir. Zamanının büyük bir kısmını okulda geçiren çocuklarda aşağıdaki bazı sorunların olması bazı noktalarda doğal olarak karşılanabilir. Önemli olan aile olarak neler yapmamız gerektiğidir.

ÇOCUK VE GENÇ PSİKOLOĞU SERPİL İLHAN

Servise geç kalıyor, okul çantasını hazırlamıyor.

Servise geç kalıyorsa muhtemelen uyku sorunu vardır. Bunun için uyku saatleri tekrardan düzenlenmeli.

Çanta hazırlama işini sabah değil akşamdan hazırlayın.  ‘’Çocuğuma ödevini bitirir bitirmez çantasını hazırlaması gerektiğini söylüyorum. Her akşam bunu hatırlatmama rağmen yapmıyor, erteliyor. Çantasını hazırlayıp hazırlamadığını kontrol etmekten yoruldum. Onun yapmadığını görünce ben çantasını hazırlıyorum.’’  Bu tepkiyle emir vermiş oluyorsunuz ve iletişim olumsuz yönde etkileniyor. Dayanamayıp çocuğunuzun çantasını onun yerine hazırlamanız sorunun çözümünü geciktirir veya engeller. Çocuk nasıl olsa annem benim yerime yapacak diye düşünüp davranışını değiştirme gereği görmeyebilir. Böyle bir durumda çantayı siz hazırlamayın. Okula eşyalarını unutup giderse zorluğunu çekecek ve bir dahakine unutmaması gerektiğini anlayacaktır. Bu da sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Çocuğunuza çantasını hazırlamak dışında da sorumluluklar verin.

Sabah yaşayacağı bütün telaşları akşamdan çözmeye çalışın.

 Çocuğunuza her sabah uyandırdığınız saatte, bu işleri yetiştiremiyorsa onu 15 dakika erken uyandırın.

Günlük hayatta dışarı çıkacağınız zaman 10 dakika önceden hazır olarak, çocuğunuzun bu alışkanlığı kazanmasına yardım edebilirsiniz.

İletişim: 0312 466 38 00 

Sinirlenip şiddete başvurmamak için neler yapmalıyım ?

Yüksek beklentiler içine girmeyin. Çocuğunuzdan fazlasın ister ve beklersiniz yapamadığını görünce daha çok sinirleneceksiniz.

Gerçekci hedefler koyun.

Şiddet uygulanan ya da baskı yapılan hiçbir çocuğun motivasyonu artmaz ve daha hızlı anlamaz.

Çok sinirlendiğinizde zamanlar da “Şu an çalışmaya devam edemeyecek kadar sinirliyim. Ara verip sakinleşmek istiyorum.” diyebilirsiniz.

Çok sinirlendiğiniz zamanlar da ödevi başka aile ferdine yaptırabilirsiniz.  

Çocuğumun çok yavaş ödev yapıyor!

‘’Geç saatlere kadar ödev yapınca uykusuz kalıyor ve ödevini yavaş yapması beni endişelendiriyor.’’ Okul açılınca duyduğumu en büyük kaygılardan.. Bunun için:

-Ders yaparken çocuktan çok fazla masa başında oturmasını beklemek yerine kısa aralıklar ile ders yapmasına izin verin.

Çünkü çocuklarda dikkat süresi daha kısadır ve dikkat süresi kısa olan çocuğun uzun süreler ödev başında oturması doğru değildir.

 Ödevi bölümlere ayırın ve genel olarak en sevdiği dersten başlatın. Bu çocuğunuzun motivasyonunu arttıracaktır.

Çocuğa emir kipleri ile konuşmayın. ‘’Bu sayfa bitmeden masadan kalkamazsın.’’ gibi. Motivasyon arttırıcı ‘’ Yemek masasını hazırlayana kadar bakalım bu sayfayı bitirebilecek  misin?’’ gibi.

 Sadece Ödevleri Yaptığı İçin Sevmeyin! Koşulsuz Sevdiğiniz Mesajını Verin.

İşten geldiğiniz de ocuğunuza gösterecek sabrınız olmayabilir. Bu yüzden çocuğunuza ödevlerini yaparken destek olacak bir başka insan bulabilirsiniz. Bu yeğeniniz, komşunuzun oğlu kızı ya da özel bir öğretmen olabilir. Önemli olan derslerine yardım edecek bilgi ve beceriye sahip, sabırlı ve güler yüzlü birini bulmanız. Bu ödev saatini daha eğlenceli hale getirecektir. 

Unutmamak gerekir ki sadece ödev yapmak akademik başarı değildir. Ödev yapmayı kriter olarak algılayıp baskıcı tutumlardan uzak durmaya çalışın. Ödevlerin verilme amacı ilk önce çocuğa sorumluluk duygusu kazandırmaktır. Ödev akademik başarının sadece bir parçası, dersleri dinlemek, anlamak, okula severek gitmek ve arkadaş ilişkileri hepsi bir bütün olarak okul başarısını etkiliyor. Baskıcı yaklaşımınız sadece ödev yamak istememesine neden olamaz, gün geçtikçe okuldan soğumasına da neden olacaktır.