Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Çocuk Psikiyatri Nedir?


​Çocuk Psikiyatrisi ile ilgili Ankara 'da Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Başvurduğunuz Hekim Gerçekten Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı mı?


Çocuk Psikiyatrisinde Yalnızca İlaç Tedavileri mi Uygulanır?

Ankara Çocuk Psikiyatri 

Çocuk Psikiyatrisi tıp disiplinlerinden birisidir. Birincil görevi çocukluk dönemine ait psikiyatrik sorunların erken saptanması ve tedavisidir. Çocuk psikiyatrisinin diğer disiplinlerden temel farkı değerlendirme araçlarının çocuk dışında, çocuğa bakım veren pek çok kişiyi de bu değerlendirme süreçlerine dahil etmesidir. Çocuk psikiyatrisinde çocuk ile ilgili pek çok sorunun yanında, çocuktaki psikolojik sorunların ortaya çıkmasındaki kolaylaştırıcı faktörlerde tanımlanarak bunların ortadan kaldırılması sağlanmaktadır. Çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesinde temel öge olan sağlıklı çevrenin sağlanması pek çok açıdan uygulanabilecek birincil önlemdir.

Diğer yönden ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde çocuk ergen psikiyatristlerinin sayısının oldukça sınırlı olduğu söylenebilir. Sıklıkla pek çok kişi ülkemizde çocuk psikiyatristlerinin sayısının az olması eleştirilmesine rağmen halen İngiltere’ye yakın bir sayıda olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Her ne kadar Ankara’da bazı Psikiyatri Dal Merkezlerinde ve Özel Psikiyatri Merkezlerinde yetişkin psikiyatrisi uzmanları çocuk psikiyatristi gibi çalıştırılmasına rağmen bu durumun etik bir önü olmadığı nettir.  Bu gibi durumlarda sıklıkla yetişkin psikiyatrisi uzmanları sanki çocuk psikiyatrisi uzmanı gibi danışanlara tanıtılmaktadır. Danışanlar nasıl çocuklarını çocuk doktoru yerine dahiliye bölümüne tedavi amacı ile götürmüyorsa bu konuya da dikkat etmelidir.

Çocuk Psikiyatri bir ekip çalışmasıdır. Bu ekibin içerisinde Çocuk Psikiyatristi, Çocuk Psikoloğu, Aile Terapisti bulunmalıdır. Diğer yönden bu ekip tedavi sürecinin yalnızca bir ayağını oluşturur. Çocuklarda psikiyatrik tedavinin diğer ayaklarını ise anne – baba ve okul oluşturmaktadır. Tedavi sürecinde bu ayaklardan birisinin eksik olması belirgin bir şekilde çocuklardaki psikiyatrik tedavilerin istenilen sonuçları sağlamaması ile sonuçlanacaktır. Tedavi sürecinde Çocuk Psikiyatri Ekibi anne- baba ve okulu uygun yönlendirmeler ile çocuğa en uygun yaklaşımların geliştirilmesinde yardımcı olacaktır.En büyük yanılgılardan biriside çocuk psikiyatrisi ve ilaç tedavilerinin yoğun kullanımıdır. Çocuklarda psikiyatrik tedavilerde terapi uygulamalarına ek olarak zaman zaman ilaç tedavilerinde de yanıt alınabilir. Bu süreçte pek çok özel psikiyatri ve psikoloji ile ilgili kurumun ailelerin bu kaygılarını kötüye kullanarak uygunsuz yaklaşımlar sergilediklerini görmek çok acı vericidir. Ülkemizdeki denetimsiz sağlık pazarının ürünü olan bu gibi uygulamaların içerisinde pek çoğu şarlatanlık olarak adlandırılabilecek olan Berard Yöntemi, Hiperbarik Oksijen Tedavisi gibi yöntemler bulunmaktadır. Ebeveynlerin bilmesi gereken temel nokta pek çok çocuklarda görülen psikiyatrik sorunların pek çoğuna uygun terapi yöntemlerinin de bulunmasıdır. Ankara Çocuk Psikiyatri Ekibi olarak bu gerçekler çerçevesinde danışmak istediğiniz konularda sizinleyiz.

İletişim: 0312 466 38 00