İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Anahtar Kelimeler: Psikolog Kimdir, Psikiyatrist Kimdir, Psikolog Psikiyatr, Psikolog Psikiyatr Arasındaki Fark, Psikolog Psikiyatr Farkı Nedir, Psikolog Psikiyatrist, Ankara Psikolog, Ankara Psikiyatrist, Çaocuk Psikiyatri Ankara, Çocuk Psikoloji Ankara, Dr Genco Usta

Dr. Genco USTA

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

www.cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Bu konuya daha da ayrıntılandırmadan önce psikiyatrist ve psikolog kimdir sorusuna yanıt aranması daha faydalı olacaktır. Psikiyatrist tıp fakültesinde insanlarda görülebilecek her türlü rahatsızlıklar yönünden 6 yıllık eğitimi sonrasında 4-5 yıl kadar uzmanlık eğitimi almış kişilerdir. 4 yıllık uzmanlık eğitimini sürecinde psikiyatrist sayısız kez hasta ile karşılaşarak, psikiyatrik rahatsızlıkların gerek terapi gerekse ilaç tedavileri yönünden eğitimini alır. Psikiyatri tıbbın bir bilim dalıdır. Psikolog unvanı ise ülkemizde edebiyat fakültesinde 4 yıllık lisans eğitim sonrasında alınmaktadır. Psikolog eğitim sürecinde sosyal bir bilim olan psikoloji eğitimi alır. Psikoloji eğitimi ile klinik olarak bir hastanın değerlendirilmesi, teravisinin planlanması, terapi sürecine dahil edilmesi arasında bir ilişki yoktur.

Bu nedenlerden dolayı psikolog edebiyat fakültesinden mezun olduğunda ancak sosyal bir bilim olan psikoloji bilimini öğretebilir. Bunun dışında mezuniyet sonrasında klinik psikoloji eğitimi alarak psikiyatri uzmanı ile birlikte hasta takip edebilme hakkını kazanır. Ancak ülkemizde bazı psikologların kontrol ve denetim eksikliğinden dolayı herhangi bir klinik eğitim almadan, hasta görüşmesi yapma tecrübesi olmadan her alanda müdahaleye kendisini yetki görerek farklı kurum isimleri altında çalıştıklarını görebilmekteyiz. Bazen bu durum öylesine cahil bir özgüven dahilinde yapılmaktadır ki ahlaki ve akli sınırları zorlamaktadır. Örneğin ülkemizde “çocuk psikoloğu” şeklinde bir unvan olmamasına rağmen klinik olarak dahi eğitim almadan kişiler böle bir unvanı kendilerine yakıştırabilmektedir.

Aslında bir hastanın değerlendirilmesi her zaman ekip çalışmasını gerektirir. Birçok merkezde çocuk ve ergen psikiyatristleri, yetişkin psikiyatristleri sıklıkla psikologlar ile birlikte çalışırlar. Bunun en önemli nedeni temelde hastanın birçok farklı alanda değerlendirilmeye ihtiyaç göstermesidir. Psikiyatristlerin pedagoglar, psikologlar ile birlikte çalışması oldukça önemli olmasına rağmen sıklıkla psikiyatrik rahatsızlıklarda hekimin ilaç yazacağı korkusu ile psikologlara yapılan müracaatlar sıklıkla kişinin uygun tedaviye ulaşmasını engellemektedir.


Psikolog ve Psikiyatrist Arasında Fark Var mıdır?

Psikolog ve psikiyatrist arasında fark nedir? Sıklıkla hastalarımız tarafından sorula, çoğu kişinin tam olarak ayrımını yapamadığı bir sorudur. Sanırım liseden kalma kalıplaşmış bilgileri neticesinde çoğu kişi için “psikolog terapi yapar, psikiyatrist ilaç yazar” düşüncesi geçerlidir. Her ne kadar psikoloji ve psikiyatri hep karıştırılsa da iki meslek grubunun tek ortak yanı bazı terapi yapabilme eğitimi alarak terapist sıfatını kazanan psikologların ve psikiyatristlerin terapi yapabilmeleridir.