Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Soru 76 Merhaba, benim sorum oğlum 2.sınıfa gidiyor yazınızda okuduğum gibi 40 kişilik bir sınıfta okuyor. Dersleri 1. Sınıfta da kötüydü sonradan anladık ki duyma eksikliği varmış. Ameliyatla kulaklarına tüp takıldı. Şimdi daha iyi duyduğunu söylüyor bizim kanaatimizce de öyle lakin bir türlü dersleri düzelmedi ve de konuştuğumuz zaman saçma cümlelerde kura biliyor. Arkadaşlarıyla da iletişiminde problemler yaşıyor sizce size getirmeli miyim? Benim eşim doktora götür diyor. Bende internetten sizin sitenizi gördüm ve bana yardım edebileceğinizi düşündüm. Saygılar. Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunların mutlaka çocuk psikiyatristi tarafından değerlendirilmesinde fayda bulunmakta. Bu süreçte dikkat dağınıklığı ve işitme ile ilgili beyinde bilginin işlenmesi ile ilgili bozulmalara yönelik ilaç müdahaleleri belirgin fayda sağlayabilmektedir. Diğer yönden konuşma alanındaki sorunlar belirginse konuşma dil terapisine yönelik eğitim planlamaları yapılabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 77 merhaba hocam. Benim 5 yaşında hiperaktif bir oğlum var. Hem hastanelerde hem özel hastanede birkaç çocuk psikoloğuna gittik. Hepsinin yaklaşımları farklı oldu. Bir psikolog oğluma ilaç başlattı. Ama ilaçtan sonra oğlum aşırı durgun ve tepkisiz bir hal alıyor ve birkaç saat sonra uyuyor. Bu durum bizi çok üzüyor. Oğlum sanki bambaşka bir çocuk oluyor. İlaç kullanmadığımızda ise malum aşırı hareketli. Bu yüzden parkta diğer çocuklarla uyum sağlayamıyor. Onlarla ortak oyun kuramıyor. Sadece hiperaktif çocuklarla ilgilenen ve onlara eğitim veren bir kurum var mı? anaokuluna başlamadan bir disiplin içine girmemize yardım edilebilir mi? Şimdiden yardımlarını için çok teşekkür ederim hocam Cevap: Merhaba, okul öncesi dönemde DEHB tedavisinde pekçok farklı yöntem olmasına rağmen bu süreçte davranışsal sorunların çok belirgin olması, sosyal izolasyonun ön plana gelmesi, arkadaş ilişkilerinde belirgin bozulmalar, okul uyumunun etkilenmesi gibi durumlarda bazı olgularda hem ilaç hem de davranışsal uygulamaların yapılması fayda sağlayacaktır. Diğer yönde ilaçların aşırı durgunluk yapması dozunun düzenlenmesi ile aşılabilecek bir sorundur. Ancak DEHB si olan bir çocuğun ayrı bir sınıfta okuması, sosyal izolasyon süreçlerine katkı sağlayabileceğinden dolayı uygun olduğunu düşünmüyorum. Saygılarımla.
Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 78 iyi günler hocam kolay gelsin ben im 21 aylık kızım var. ve ben onda dikkat eksikliği olduğunu düşünüyorum şimdiden bu durum tespit edilebilir mi? örneğin parka gittiğimizde sürekli olarak bir oyuncak da durmuyor 1dakika salıncakta sonra başka bir yerde evde de yine aynı şekilde uzun süreli oyun oynayamıyoruz. Birde benimle göz teması kurmuyor kafasını çeviriyor hemen bu nedenle kızgın olduğumu anlamıyor bunun için ne yapmalıyım doktora göstermeli miyim Cevap: Merhaba, Dikkat eksikliği tanısı çok küçük yaşlarda konulabilmesine rağmen kızınızda gördüğünüz özellikler neticesinde bu durumdan şüphe edecek bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Diğer yönden sizinle göz teması kurmamasına konuşma ile ilgili gerilik tablosu, algılama güçlüğü eşlik ediyorsa mutlaka çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 79 Kızım 2,5 yaşında ona ben baktığım için 3,5 yıldır çalışmıyorum. Tiroid kanseri oldum ameliyatım oldu ilk kez 1 geceyi ayrı geçirdim. memeyi bırakalı 45 gün oldu(ameliyat gününden itibaren).yaklaşık 1 aydır 2,5 yaş sendromu yaşıyor ve büyüme atağı geçiriyor.2 hafta sonra radyoaktif iyot tedavisi görecem radyasyon dan etkilenmemesi için hastaneden sonra ailemden ayrı bir evde tek kalacağım 30 yada 40 gün ayrı kalmam gerekiyor. Haftada bir kere kendi ay gurubuna uygun sanat dersine götürüyoruz. orayı okul biliyor. Çocuklar okul tatil olunca büyük annelerine tatile gidecekmiş bende kızımı tatilde büyük annesine yollayacağım diyorum.(annem bakacak esimde işten sonra gece annemde yanında olacak). ayrı kalacağımız zaman için ne demeliyim ve ailem yokken beni aradığında ne demeli nasıl davranmalı ayrıyken onu arayıp konuşmalı mıyım. Aylardır bunları düşünüp üzülüyorum çünkü ikimizde birbirimize çok bağlıyız onun psikolojisinin bozulmasından çok korkuyorum. Cevap: Merhaba, Başlangıçta geçmiş olsun. Umarım en kısa sürede eski sağlığınıza kavuşursunuz. Bu süreçte çocuğunuz yeni duruma uyum sağlayacaktır. Ve ister istemez bunun bir süre alacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle bu süreçte çocuğunuzun çevresinde ne kadar az değişen durum olursa o kadar rahat olacağını söyleyebilirim. Özellikle evin içinde kuralların aynı kalması, yatma saatinin değişmemesi, günlük rutinlerin korunması, babanın daha sık yanında olabilmesi gibi eskiyi korumaya yönelik uygulamalar bu yeni duruma alışabilmesi için fayda sağlayacaktır. Bu süre içerisinde çocuğunuza telefonla ve hatta kameralı görüntüleme sistemleri ile ulaşmanızın hiçbir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Saygılarımla.
Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 80 benim 74 aylık bir yeğenim var. Tuvalet ihtiyacını ocak ayından itibaren beze yapmamakta. tuvalete yapmakta. Ancak son 1 aydır ara sıra çişini veya kakasını evin içine yapmakta. Asla külotunu veya eşofmanını batırmıyor bunları çıkartıp yapıyor. yaptıktan sonrada ben yaptım diyor. Nasıl bir tepki vermeliyiz. yada bunu neden yapmakta? Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar enkoprezis dediğimiz sorun ile uyumlu görünmekte. Bu konuda uygulanabilecek davranışsal terapi yöntemlerinden fayda sağlayabilirsiniz. Diğer yönden bazen bu sorunun farklı psikiyatrik sorunlar ile ilişkili olabileceğini unutmamak gerekir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.
 Soru 81 merhaba 2,5 yaşında oğlum hala cümle kuramıyor tek tük kelimeler söylüyor algılaması çok iyi ifade yeteneği çok iyi kendisini hiç tanımayan biriside olsa isteğini konuşmasa da anlatıyor geri bildirim yaparsanız sevinirim 
Cevap: Merhaba, anlattığınız kadarı ile konuşma gecikmesi olduğunu söyleyebilirim. Bu sorunun nedenlerinin ortaya konulabilmesi için değerlendirme yapılmasında fayda vardır. site içeriğindeki konuşma gecikmesi konulu makalem süreci daha iyi anlayabilmenize katkı sağlayabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 82 Oğlum 7.5 yaşında. İlkokul 1e gidiyor. Dikkat eksikliği tedavisi görüyor. Concerta ve risperdal kullanıyor. Okumaya geçti. Daha da hızlanması için çaba gösteriyoruz. Çok üzülüyorum, erken yaşta ilaç kullandığı için. O her ilaç içtiğinde içim yanıyor. Âmâ biliyorum onun iyiliği için ama....umarım ve dua ediyorum en kısa zamanda sağlığına kavuşur. Akıllı bir çocuk ama dikkat çok önemli birşey. tüm çocuklara şifa diliyorum Cevap: Merhaba, anlamlı ve duygu yüklü mesajınız için teşekkür ederim. Bu konudaki endişelerinizin ne kadar yoğun olduğunu anlayabiliyorum. Lütfen bu süreçte ilaç tedavilerinin çocuklarda kullanılmadan önce binlerce kişide etki ve yan etkilerinin test edilerek planlandığını unutmayınız. Diğer yönde pek çok vakada tedavi sürecine erken dönemde başlanması kişinin tüm yaşamını etkileyebilmekte. Zira 7 yaşındaki bir çocuğun önünde yaşayacak çok uzun yılları var. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 83 Merhaba, oğlum 2008 doğumlu. Babasıyla 2009 yılında boşandık. babası sadece 2 defa görmeye geldi.. Oğlum aşırı sınırlı babası geçenlerde aradı konuşmadı istemiyorum sen isteseydin bizi bırakır gitmezdin dedi. ben ona babasıyla ilgili kotu birşey anlatmadım ben çok şiddete maruz kaldım ama bunu oğluma anlatmadım ona sadece baban ve biraz anlaşamadık sen mutsuz olma diye ayrıldık seni korumak için ayrıldım dedim.. okula gitti bir kaç kez sonra vazgeçti bende zorlamadım.. İnanılmaz matematik becerisine sahip çok mantıklı bazen onunla büyük bir kişi gibi oturur muhabbet ederiz yemek yaparız eğleniriz. Fakat bazen çok sınırlı oluyor hırçınlaşıyor ağlıyor tepiniyor o an ne yapacağımı bılemıyorum.3 ay atarax verdim sonra bıraktım ilacı. onu babasının almasından çok korkuyorum. Birbirimize bağlıyız .birde uyku düzenimiz yok gece 12 de yatıyor sabah 11 de kalkıyor. Gündüz uykumuz yok yemek yediremiyorum .çok yanlış bir durum ama sabah masada pc ile yemek yiyoruz yoksa aç kalacak.. birde bu aralar ona kardeş yapmamı istiyor bunun imkânsızlığını ona nasıl anlatacağım?.. çok teşekkürler Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunlardan dolayı bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatristi ile iletişime geçerek değerlendirme yapılması uygun olacaktır. Diğer yönden bahsettiğiniz sorunların büyük kısmı ev içerisinde çocuğunuza sınır koyma ile ilgili yaşadığınız sorunlarda kaynaklanmakta. Bu süreçte kararlı tutarlı bir yaklaşım sergilemeniz fayda sağlayacaktır. Saygılarımla.
Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 84 2009 şubat doğumlu bir oğlum var. erkek oyuncaklarına genel olarak ilgi duymuyor. Özellikle yanında ben olmadığım zaman kadın kıyafetleri giyip omlarla kadın şarkıcıların kliplerini izliyor. son 2 aydır çok yoğun çalıştığımdan fazla ilgilenemiyorum ama bu durum beni ürkütüyor. Bir kaç kerede keşke kız olsaydım gibi şeyler söyledi ne yapmalıyım. desteğiniz için şimdiden teşekkürler Cevap: Merhaba, başlangıçta lütfen endişe etmeyin. Sıklıkla çocukluk döneminde bu tarz sorunların zaman içerisinde kaybolduğunu unutmayınız. Her ne kadar bu yaşlarda çocuk üzerinden yapılan uygulamalarda uyum sınırlı olmasına rağmen; çevresel düzenlemeler ve anne baba yönlendirmelerinden fayda sağlayabilirsiniz. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 85 Merhaba. Oğlum 5 yaşında biraz zor bir çocuk en büyük sıkıntımız taklit. Yaşıtları veya kendisinden küçük çocuklarla bir aradayken genelde onların yaptığını yapıyor. Örnek veriyorum parka gidiyoruz arkadaşı sırf scookter sürüyor diye kaymak istemesine rağmen kaymıyor onun yaptığını yapmak zorundaymış gibi davranıyor. Çocuk çimlere düşüyor bizimki de düşüyor gibi. Veya 2 yaşındaki karşı komşumun oğlu kot giymiş oda giymek istiyor. Sizce özgüven eksikliğimi var bu sene çok yoğunlaştı. Kendisini yıpratıyor bazen çok üzülüyorum. Yeni bi kardeşi oldu şuan 1 yaşında oda onunda etkisi büyük olduğunu düşünüyorum ama nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum konuştum kızdım bağırdım olmaması gerektiğini anlattım nasıl bir tutum içinde bulunmalıyım lütfen bana yardım edin. Özellikle kendim için istiyorum cevabı çünkü nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden Cevap: Merhaba, Başlangıçta lütfen endişe etmeyin. Bu gibi sorunların birçoğunun gelişim süreçlerinde sosyal öğrenmeler ile birlikte zaman içerisinde kendiliğinden düzelme eğiliminde olduğunu unutmayınız. Bu durumlarda başlangıçta çocuğunuzun sosyalleşme süreçlerini desteklemeniz temeli oluşturmalıdır. Diğer yönden durumlar karşısında nasıl davranacağınız gibi bir sorunun yanıtının net olarak verilebileceğini sanmıyorum. Zira bu süreç çocuğun o anki durumu, sizin durumunuz, ve mevcut imkanlar çerçevesinde değişecektir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Soru 86 7 yaşında bir oğlum var ilkokul 1. Sınıfa gidiyor ve eskiden beri hep kız arkadaşları ile ve kız oyuncakları ile oynamayı seviyor kızlar gibi dans etmek ve onların oynadığı şekilde oynamak istiyor birkaç kez çocuk psk.ne gittim önerileri sonucu anaokulunda son yıl ve bu yılda ilkokulda erkek öğretmene verdim erkek arkadaşlarının aileleri ile biraraya gelip ona ortam kurmaya çalıştım onlarla da oynuyor ama okula gidince daha çok kızlarla oynamak istiyor çok koşturmalı itmeli oyunları oynamak istemediğini söylüyor senenin başında drama etkinliğinde gönderdim öğretmeni başlarda kız arkadaşlarını devamlı öptüğünü oyunlarda ablada olmak istediğini ve dans ederken kızların dans figürlerini kullandığını ama giderek kendi uyarmaları sonucunda bunların şu an olmadığını söylüyor ama ben bu konularda çok endişeliyim bu arada biz babamızın işinden dolayı akrabalarımızın olmadığı bir şehirdeyiz ve babamızda şu an 1 yıldır mecburi hizmetini yapmak için il dışında yaşıyor ve öncelerimde çok yoğun çalışıyordu bu sorunla nasıl başedeceğimi bilemiyorum ve çok üzülüyorum önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunların çocuğunuzun yaşını değerlendirdiğimde ayrıntılı olarak değerlendirilmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Bu konuda yapılan toplumsal araştırmalar her ne kadar çocukluk döneminde görülen feminen davranışların zaman içerisinde azalma eğilimi göstereceğini göstermesine rağmen bu süreçte özellikle baba figürü ile yakın temas halinde olunması önemli olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 87  Benim 4 yaşında 1 dr a göre atipik otizm, 2 dr a göre uyaran eksikliği + üstün zeka tanısı konmuş bir kızım var. 1,5 yaşına kadar herşey normal giderken birden bizimle değil ama evimize gelenlerle iletişimi kesti. yoğun ekolali, gözlerini daldırma, bir elini havaya kaldırıp odanın içinde ileri geri yürüme başladı. by by ı eli iç tarafa olacak şekilde yapıyordu. 2,5 yaşında kreşe ve özel eğitime başladık. 1 yıl özel eğitime gitti. Epeyce düzelmeler oldu. ben karışıklıkları vardı o tamamen bitti. Konuşuyor, sorular soruyor. Algılamayla ilgili bir problemi yok. Bütün yönergeleri yerine getiriyor. Ama çok uzun cümlelerde zorlanıyor. Tuvalet alışkanlığını kazandı geceleri de altını ıslatmıyor. Müzik kulağı çok iyi birkaç kez dinlediği ing-türkçe şarkıları ezberler. Okuduğumuz masalları ezberler ve onları çeşitli materyaller kullanarak canlandırır. Hayal dünyası çok zengin. Saç tokalarını tırtıl yapar. Katlanır kalemden dürbün yapar. küçük ütü masasından kaykay yapar vb yüzlerce şey sayabilirim. Resim yapmayı da çok seviyor. Genelde gördüğünü ve çok ilgisini çeken şeyleri resim eder. Şuandaki sorunlarımıza gelince ilk kez gördüğü insanların onunla konuşmasına izin vermiyor. Bağırarak cevap veriyor. İlk gördüğü çocuklara karşıda öyle. Öğretmeniyle görüşüyorum sık sık. Okuldaki arkadaşları ile ilişkileri çok iyi diyor. Yalnız onların yaptıklarını taklit etmeyi seviyor. bir çocuk babasını çağırsa oda beni çağırıyor. ağlarsa oda ağlıyor. Her şeyi yemiyor yedikleri köfte, pilav, makarna, tavuk, balık, birkaç çeşit çorba, domates salatalık, kırmızılahana, havuç, çikolata, şeker, kahvaltısını çok güzel yapar. Takıntıları çok örn: banyo yapmayı çok severdi. bir gün banyo yaparken çiş yaptı. Sonra duşa kabin içinde banyo yapmam diye tutturdu. neden diye sorduğumda "çünkü banyo yaparken çişim geliyor. Çişimi yapınca su sarı oluyor" diyor. Şimdi klozete oturtarak banyo yaptırıyoruz. Karanlıktan ve odada yalnız kalmaktan korkuyor. Oyun odasında oynarken de beni bırakmıyor. “anne sen lütfen gitme burada kal" diyor. Başkalarına bağırmasının da bizi rahatsız ettiğinin farkında belki de bize tepkidir bilemiyorum. eğer bağırırsam bana çikolata yok. Bağırmazsam var diyor bana. ne yapmalıyım. Bağırınca cezalandırmalı mıyız yoksa duymazdan mı gelmeliyiz? Takıntıları ileride azalır mı?  Cevap: Merhaba, oldukça ilginç bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Özellikle son dönemde bahsettiğiniz soyut kavramları algılayış tarzı bizi pekçok rahatsızlıktan uzaklaştırmaktadır. Ancak bu yorumumun hekim muayene tanısı yerine geçmediğini lütfen unutmayın. Özellikle 4 yaş çocuklarının normal gelişim süreci içerisinde pekçok farklı özellik gösterdiği söylenebilir. Çevresel farkındalığın giderek artmasına paralel bir şekilde kaygılar endişeler artar. Çocuklar bu kaygılarını sıklıkla "olmazsa olmaz" "takıntılı" davranışları ile azaltmaya çalışırlar. Özellikle rutine eğilim çevresel farkındalığa ikincil olarak ortaya çıkacak kaygıyı azaltacaktır. Diğer yönden inatlaşmalarının temelinde ise ben merkezcil dönemin bir özelliği olarak anne ve babaya kendisinin farklı bir birey olduğunu ifade etme çabası yatmaktadır. Bu süreçte zaman içerisinde gerek takıntılı davranışların, gerekse inatlaşmaların zaman içerisinde azalma eğiliminde olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Olumsuz davranışları görmezden gelerek, olumlu davranışları ödüllendirmek fayda sağlayabilir. Diğer yönden cezalandırmadan ziyade ödüllendirme daha uygun bir yöntem olabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.
 Soru 88 Merhaba benim 13 yaşında bir kızkardeşim var ders notları pek iyi değil dershaneye yazdırdık ama derslere ilgisi yok sürekli bilgisayar başında facede elinden almaya çalışınca hırçınlaşıyor yatağına yatıyor hemen facede iki erkek arkadaşı var sürekli onlarla konuşuyor ben farkettim ama nasıl yaklaşacağımı bilmiyorum derslere odaklanmasını nasıl sağlayabilirim anneme söylesem onun tepkisi karşısında daha kötü şeyler olmasından korkuyorum lütfen yardımcı olun bana Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar, ergenlik dönemine ait sorunlardan kaynaklanabileceği gibi pekçok farklı psikiyatrik rahatsızlıkla ilişkili olabilir. Bu süreçte bulunduğunuz ilde çocuk psikiyatrisi bölümünden destek alınabilir. Diğer yönde bu süreçte aırı tepki ve baskıyı içeren uygulamaların mevcut tabloyu daha belirgin şekilde olumsuz yönde etkileyebileceğini söyleyebilirim. Bu durumda kişinin davranışlarının neden ve sonuçlarını görebilmesi, yaşamı üzerine etkileri kavrayabilmesi konulacak yasaklardan çok daha anlamlı olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 
Soru 89 Dr. bey merhaba. ben …. devlet hastanesinde …. uzmanı olarak mecburi hizmetimi yapmaktayım.4 yasında bir oğlum var. 3 oğlumun ortancası. Oğlum sürekli kız eşyaları ile oynamak istiyor. makyaj, temizlik, tokalar takmak, kız oyuncak reyonundan oyuncak seçmeye çalışmak, özellikle bebekler. Tüm çizgi filmlerde kız karakteri seçip kendisi oluyor. Bu yaş grubunda olağan mı, yoksa kendi cinsiyetini sevmesi benimsemesi için bir tedavi gerekir mi. Gerekiyorsa bu konu da ihtisaslaşmış öneriniz var mı saygılarımla Cevap: Merhaba değerli meslektaşım, özellikle bu sorunun çocuklarda çok sık görülebildiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bu tarz sorunlar erkek çocuklarında %3 oranında görülebildiği söylenilmektedir. Ancak yetişkin dönemde ise erkekler arasındaki sıklığı 30 000 de 1 e düşmektedir. Bu durum süreç içerisinde pekçok vakanın kendiliğinden düzelme eğiliminde olacağını ifade etmektedir. Diğer yönden bu ev içinde hiçbirşey yapılmayacağı anlamına gelmez. Özellikle çocuğunuzun erkek figürü (baba) ile daha yakın temasının sağlanması, özellikle erkek arkadaşlarının daha yoğun olduğu alanlara yönlendirilmesi, davranışsal olarak çocuğunuzun erkeklere ait sosyal davranışları daha hızlı olarak kavramasına yardımcı olacaktır. Bu konuda kaygılarınızın devamı durumunda çocuk psikiyatrisi bölümüne  başvurabilirsiniz. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 90 Sayın Dr.Genco bey; şu an 14,yazın 15. girecek lise 1.sınıfta bir oğlum var. Çocukken çok sorun yaşayarak büyütmediğim, ancak büyüdükçe ulaşamadığım, dışarıdan rahat, sorumsuz, duyarsız, her şeye karşı isteksiz bir görüntü sergileyen, unutkan ve okul başarısını sürekli düşüren bir oğlum var. Acaba bir problem mi var yoksa ben anne olduğum için mi ona toz kondurmak istemiyorum. Onu çok iyi tanıdığımı düşünüyorum, bulamadığım ve çözemediğim bir şeyler olduğunu hissediyorum ona yardımcı olmak onu kazanmak istiyorum. Daha önce farklı yerlere gittik ama istediğimi bulamadım. Bana psikiyatris dikkat dağınıklığı var dedi, ilk seansta ilaç önerdi. Psikolog çalışma planı(program) yaptı buna uy dedi, ilacı ben kullanmadım, programlı çalışma da zaten defalarca yapıp oğlumun uyamadığı yürütemediği bir işti. İşe yaramadı. Ben çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmeniyim bu alanda uzman olmasam da bazı şeyleri görebilecek düzeyde olduğumu zannediyorum. Ne olur bana yardımcı olun yol gösterin. Sizde dikkatimi çeken bilginin paylaştıkça çoğalan bir şey olduğuna inanan kişilerden olmanız. Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım. Cevap: Merhaba, başlangıçta açıklamalarımı dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısının net olması durumuna göre yapacağımı söylemek istiyorum. Bu süreçte sıklıkla ailelerin en çok sorduğu soruları sırası ile ifade etmeye çalışacağım Soru: Test yapılmadan tanı konulabilir mi? Cevap: Evet. Tanıda yardımcı olabilecek pek çok farklı test olmasına rağmen DEHB tanısını koyabilecek mutlak bir test yoktur Soru: Terapi tek başına yeterli gelmez mi ? Mutlaka ilaç olmak zorunda mı? Cevap: Terapi uygulamaları ilaç tedavisine ek olarak planlanabilir. Ancak yapılan araştırmalar DEHB nin merkez belirtileri olan hareketlilik, dikkat dağınıklığı ve dürtü kontrol sorunlarında terapinin etkili olmadığı ifade edilmektedir. Soru: ilaç tedavileri bağımlılık yapar mı? Cevap: Hayır. Aksine bilimsel araştırmalar ilaç tedavisi kullanmayan DEHB  vakalarında yetişkin yaşamda bu riskin çok daha yüksek olduğunu ifade etmektedir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Soru 91 Kızım 2008 ocak doğumlu.3.5 yaşında kreşe başladı ama ilk dönemden sonra okulda yemekte ısrar etti diye öğretmeniyle sorun yaşadı. İçine kapandı, ağladı, problem büyüdü ve okulu bıraktı. Bir sonraki dönem, yani bu sene özel bir anaokuluna başladı. Öğretmenimiz çok iyi, yardımcı oldu ve okuluna alıştı. Yalnız hala içine kapalı, bazen ağlıyor, hala yemek saatlerinde geriliyor. Arkadaşlarıyla uyumu çok iyi ama sevdiği bir arkadaşı ona kırıcı davrandığında çok üzülüyor, gece uyumadan sohbet ederken ağlamaklı anlatıyor. Sanırım derdini tam anlatamıyor. Güvensiz ve kaygılı bir çocuk olmasında benim otoriter olmamın da etkisi var mı bilmiyorum. Eylülde 69 aylık olacak. Şu an tüm harfleri, sayıları tanıyor. Kısa kelimeleri bazen okuyor. Basit toplama çıkarma yapıyor. Boyu ve fiziksel gelişimi de yaşından ileri. Bu açılardan tamam ancak psikolojik olarak hazır değil mi diye düşünüyoruz. Okulda da derdini anlatamazsa, kendine güvenini kaybedip başarısız mı olur? Bir sonraki seneye de hem fiziksel çok büyüyecek, hem de neredeyse okuyacak? Okula şimdi mi, seneye 81 aylık olduğunda mı gitmeli?  Cevap: Merhaba, bu durumda etkili olan pekçok faktör mevcuttur. Bu faktörlerden bazıları; çocuğun okul öncesi okula uyumu, ailenin ona verdikleri, çocuğun bilişsel gelişimi, çocuğun motor gelişimi olarak söylenebilir. Bu süreçte en etki faktörlerden biriside çocuğun sınıfında göreceli olarak küçük çocuk olması ile ilişkilidir. Çocuğunuzun yaşı eğer vermeyi planlandığınız sınıfın yaş ortalamasına uygun ise okula uyum daha rahat olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Soru 92   İyi günler benim 8 yaşına girmek üzere olan bir kızım ve 6 yaşına yakın zamanda girmiş bir oğlum var kızım 2 sınıf oğlum ise 1 sınıf öğrencisi kızımla sorunlarımız var beni duymuyor daha doğrusu umursamıyor nasıl davranacağımı bilmiyorum 1 sınıfta en başarılı öğrenciler arasındayken şimdi orta oğlum 2007 doğumlu onunla derslerinde daha fazla ilgilenmek zorunda kalıyorum bunu kızıma da anlatıyorum sebebini sadece eğitim hayatında değil günlük tavırlarınıda kontrol edemiyorum oda cezası veriyorum kırgın olduğumu ona hal ve hareketlerimle belli ediyorum ama nafile. Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorun aile ilişkilerindeki sorunlardan, okul ile ilgili çatışmalardan, ders motivasyonundaki yetersizliklerden olabileceği gibi dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi farklı psikiyarik rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle bu soruna müdahale edilmesi öncesinde nedeninin ortaya konulması daha faydalı olacaktır. Diğer yönden okulda arkadaş ilişkilerinin ve  öğretmen ile olan iletişiminin yakından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.
Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Soru 93 Merhaba Genco Bey. 7 yaşında bir oğlum var. Bu sene 1. sınıfa gidiyor. Her iki elinin baş parmağının tırnak kenarlarını, işaret parmaklarının tırnaklarıyla sürekli derisini soyuyor. Bu durum 2. veya 3. tabaka deriye kadar gidiyor ve kanatıyor. Sürekli uyarmama rağmen yapmaya devam ediyor. Bu konuda henüz bir pedagoga gitmedik. Ne yapmam gerekiyor. Bu durum sizce neden kaynaklanıyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum. İyi çalışmalar. Cevap: Merhaba, Bahsettiğiniz sorun sıklıkla çocuğun kaygı ile başetme süreçleri ile ilişkilidir. Bu durumda başlangıçta çocuk psikiyatrisi bölümünden yardım alınması daha faydalı olacaktır. Bu konuda uygulanabilecek davranışsal yöntemler ile sıklıkla fayda sağlanabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.
 Soru 94 Sevgili Hocamlarım, benim 16 aylık kızım var kızım 8 aylık dünyaya geldi 2,5 kilo ağırlığında doğdu erken doğmasından kaynaklanan herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Şu anda kilosu ve boyu olması gereken seviyede. Benim sıkıntı 16 aylık ve hala konuşmuyor.  11 aylıkken anne dede gibi kelimler söylüyordu, ama artık söylemiyor.  Kulak muayenesi filan yaptırdım bir sıkıntı yok çalışan anneyim birde benim kızıma benim hiç istemediği ismin koydular ve ben hala söylemekte de çok zorlanıyorum. Ne yapmam lazım bu durum kızımın psikolojisini nasıl etkiler. Lütfen bana yardım edim. Teşekkürler Cevap: Merhaba, Bahsettiğiniz sorunun mutlaka çocuk psikiyatrisi uzmanı tarafından değerlendirilesi gerekmektedir. www.cocukpsikiyatri.org adresinden konuşma gecikmesi ile ilgili makalemden faydalanabilirsiniz. Konuşma gecikmesinin gelişimsel bozukluklardan, genetik faktörlere kadar pek çok farklı sebebi olabilir. Bu nedenle size önerim bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız yönünde olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 95 İyi günler benim yeğenim 9 yaşında yalan söylüyor. Sürekli şubat ayından bu yana izinsiz başkalarının parasını almaya başladı. Annemin evde sürekli cüzdanından para alıyordu. Annem sürekli uyarmasına rağmen almaya devam etti. Erkek kardeşimin ilk evliliğinden olan çocuk yeğenim. Şimdi kardeşimin x evliliğinden 2 çocuğu oldu. Annemlerde yakın olduğu için sık sık annemlerde kalıyordu okula da yakın diye. Okulda rehberlik öğretmeni okulun merdivenlerinden kendini atacağını söylemiş bir kaç kere kardeşimi aradı öğretmeni mutlaka çocuk psikiyatrisine götürün diye. Son 1 haftadır da okulda başka çocukların bisikletini alıp götürmüş eve getirmemiş ama dışarda başka bi yere bırakıp söylemiyor yerini. Ne kadar konuşsakta kızsakta sürekli aynı hareketi tekrarlıyor. Biz bu durumda nasıl davranmamız gerektiğini bilemiyoruz. Ne yapmamız gerekir Cevap: Merhaba, Bahsettiğiniz sorunlar depresyondan, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna, davranım bozukluğuna kadar pek çok faklı psikiyatrik rahatsızlıkla ilişkili olabilir. Bu süreçte yazmış olduğunuz davranışların seviyesi değerlendirildiğinde en kısa süre içerisinde bulunduğunuz il içerisinde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 
Soru 96 Genco Hocam Merhaba; benim şuanda 27 aylık olan 36 haftalık 2.200 gr doğan bir kızım var. Kendisi fiziksel olarak biraz minyon.  Konuşma olarak şu anda cümle kuramıyor ama her kelimeyi söylüyor anlamsız olanları da var tabi ki ama ben anlıyorum :) 10 a kadar sayıyor ninni söylüyor (yarısı anlaşılmaz bir şekilde) aile büyüklerimizin benim ve babasının ismini sorduğumda söylüyor.0'dan 9'a kadar olan bir pazılı kendi başına yapabiliyor. Ağrıyan ve acıyan yerini söylüyor. Çok sıcakkanlı gel seni öpüyüm diyen herkese gidiyor yabancılık çekmiyor. Komşuculuk oynuyoruz bana şakadan çay koyuyor içiyor inanılmaz bir şekilde top düşkünlüğümüz var. İkili cümle olarak 'Öyle diil' diyor dede beni parka götür diyor ama akıcı şekilde değil durarak söylüyor. Sizce doktora götürmelimiyim. Şimdiden teşekkür ederim. Cevap: Merhaba, Bahsettiğiniz durum konuşma gecikmesi ile uyumlu görünmekte. Bu süreçte pekçok farklı problem bu soruna neden olabilir. Bahsettiğiniz bulgular bizi pek çok ağır sorundan uzaklaştırmasına rağmen özellikle kız çocuğu olması nedeni ile biraz daha ayrıntılı değerlendirilmesi gerekli olabilir. Ancak bu süreçte başlangıçta KBB müracaatı ile işitme ile ilgili sorunların dışlanması ilk adım olarak daha uygun olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 97 Merhaba, 7 yaşında ilkokul birinci sınıfa giden oğlumun yaklaşık 1,5 yıldır göz kırpma, öksürme, ellerini koklama, burnunu kıvırma, burnunu silme gibi tikleri bulunmakta. Kimi zaman bu hareketlerin hepsini kimi zamanda bazılarını sıklıkla, oyun oynarken, ders çalışırken, yemek yerken, tv izlerken, bilgisayar oyunu oynarken dahi yapıyor. Çocuğumuz kendine güvenen, kolay arkadaş edinen sınıfta ve derslerinde gayet başarılı, herkes tarafından sevilen, evde de sevgi ve ilgi gören bir çocuk. Bu hareketleri neden yaptığını sorduğumuzda yapmak istemiyorum ama alışmışım işte yapmadan duramıyorum diyor. Kendiliğinden geçer diye herhangi bir uzmana götürmedik ama bir türlü geçmiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık bize ne önerirsiniz? Cevap: Merhaba, Başlangıçta bu hareketlerin çocuk tarafından istemli bir şekilde yapılmadığını söylemek istiyorum. Özellikle bu süreçte çocuğa karşı suçlayıcı tutum belirgin anlamda mevcut tabloyu daha olumsuz yönde etkileyecektir. www.cocukpsikiyatri.org adresinde tik  bozukluğu ile ilgili makalem faydalı olabilir. Bu süreçte bulunduğunuz ilde en kısa sürede çocuk psikiyatrisi ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 98 iyi günler benim 3.5 yasında bir erkek çocuğum var bu çocuğum hiç kimseyle birşeyini paylaşmıyor aynı zamanda dediği olasıya kadar ağlıyor beni dövüyor bide isteği olmadığında bağırıyor elinde ne varsa fırlatıp atıyor arkadaşı yok benim yanımda ve babaannesi de onlar çok yüz veriyor bu konuyu kaynanamla da konuştum daha o çocuk aklı sarsa öylemi yapar diyor. Anlayacağınız çok çaresizim inanır mısınız onunla oyun oynuyorum oyuna dalmadan evi terk ediyor aşağı babaannesıgıle gidiyor. Kapıyı kilitledim gitmesin diye kaynanam dayanamadı geldi aldı onu yanımdan eşim ise bana bu konuda yardım etmiyor çocuğuyla da ilgilenmiyor lütfen lütfen yardım edin Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunların boyutu ve sizin üzerinizdeki etkisini değerlendirdiğimde profesyonel yardım alınmasında fayda olacağını düşünüyorum. Özellikle bu süreçte anne, baba tutumlarının çalışılması uygun olacaktır. Diğer yönde özellikle çocukluk dönemindeki inatlaşmalarda annedeki depresyon gibi psikiyatrik sorunların ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir. Size başlangıç için "çocuğunuza sınır koymak" isimli kitabı önerebilirim. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.
 Soru 99 Hocam iyi günler. 30.05.2012 doğumlu bir oğlum var. Son 2-3 haftadır gece ağlayarak uyanıyor ve sakinleştirip, tekrar uykuya dalması yaklaşık 15-20 dakika bazen daha fazla sürebiliyor, ayrıca kucağımızdan kurtulmak ister gibi elleriyle bizi ittiriyor, ağlıyor. Emzirerek sakinleştiriyorum fakat yatağına koyduğumda tekrar ağlıyor, emerek uyumak istiyor. Doğduğundan beri zaten çok düzenli uykusu olmadı. Geceleri 3-4 sefer uyanırdı. Ama uykuya dalması 3-5 dakika sürerdi.11 aylıkken kreşe başladı hala devam ediyor. Sizce bu psikolojik bir sorun mu? ya da kreşte olumsuz bir şeylerden mi etkileniyor olabilir? Yardımınızı istiyorum. Teşekkürler Cevap: Merhaba, bahsettiklerinizde bu sorunun kreşe başlangıç sonrasında ortaya çıktığını düşünüyorum. Özellikle bebeklik döneminde karşılaşılan sorunlarda çocuğun sözel ifade etme becerisinin kısıtlı olması durumunda birçok farklı sorunu bedensel tepkilerle açıklaması gayet doğaldır. Diğer bir deyişle muhtemelen bebeğinizin kreşe uyum sürecinde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Sıklıkla 1 ay içerisinde bu sorun gerileme göstermesine rağmen bu sürecin devam etmesi kreşin uygulamalarını ve yaklaşımlarını sorgulamanızı gerekli kılmaktadır. Diğer yönde psikiyatrik olarak 3 yaşından küçük çocuklar için sıklıkla özel bire bir bakımın sağlanması, bağlanabileceği tek bir figür olması gelişimi açısından daha uygundur. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 
Soru 100 Merhabalar, benim 11 yaşında bir oğlum var sürekli inat halinde hiç bir şekilde derslerini yaptıramıyoruz etrafındakilere sürekli şiddet uyguluyor dayak ceza hepsini denedim hep onun istekleri doğrultusunda yaşarken mutlu ama olmuyor. Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunların çocuğunuzun akademik başarısı, ve sosyal ilişkileri üzerine olan etkileri değerlendirildiğinde bu süreçte mutlaka psikiyatrik yardım alınmasında fayda vardır. Özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi psikiyatrik sorunlar bu gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu süreçte yapılabilecek uygulamalardan sıklıkla fayda sağlanabileceği düşünüldüğünde profesyonel yardım alınması uygun olacaktır. Saygılarımla.  Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 101 Çocuğum başarılı bir öğrenci ama ikinci dönem ergenliğe girdi herşeyi değişti. İki sefer benzin koklamış halde yakaladım yaşı 14 bu bağımlı olduğu anlamına mı gelir ne yapmalıyız teşekkürler. Cevap: Merhaba, Bu kullanımının bağımlılık anlamına gelip gelmediği ancak değerlendirme sonrasında söylenebilir. Bu süreçte kişinin bu maddeyi almadığı zaman ortaya çıkan sorunlardan, maddeyi bulmaya gösterdiği çabaya kadar pek çok farklı değişken söz konusudur. Ancak bu süreçte acil olarak çocuk psikiyatrisine başvurmanız uygun olacaktır. Özellikle bu tarz bir davranış olması pek çok farklı madde kullanımı ve davranım sorunu ile ilişkili olabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 102 Hocam merhabalar benim 6 yaşında bir kızım var. Sorunumuz ve baş edemediğimiz bir sorunu var. Önceler bizin anladığımız şimdilerde ise ustaca söylediği yalan olayı, örneğin her gün okula giderken annemiz kulağına farklı küpeler takıyordu, ilk zamanlar da küpeleri düşürüp kaybettiğini söylerken şimdilerde sınıfta anlaşamadığı bir kızın zorla aldığını söylemeye başladı.  Olayı irdelediğimde aslında kendisinin kulağından çıkardığı ve kaybettiğini söyledi, söylediği yalanlar sayesinde bizimde arada kaldığımız ve rezil olduğumuz çok olay olmaya başladı, bu arada baba olarak ben hekimim(aile hekimi)annemiz hemşire(aktif olarak çalışmıyor)bize yardımcı olabilirseniz çok seviniriz saygılarımla Cevap: Değerli meslektaşım, Bahsettiğiniz sorunların sıklıkla zaman içerisinde azalma eğilimi göstereceğini söyleyebilirim. Zira çocuklarda toplumsal ahlaki kuralların anlaşılabilmesi, kavranabilmesi için 6 yaşına kadar beklemek gerekebilir. Özellikle bu süreçte başlangıçta bu davranışların nedeninin saptanmasında fayda vardır. Bazen bu yaş çocuklarında bu gibi durumlar dikkat çekme çabası olarak değerlendirilebilir. Davranışların özünde bu gibi bir durum varsa en uygun yaklaşım bu davranışların sonrasında net bir dille uygun olmadığının anlatılarak, ceza verilmesi ve sonraki aşamalarda ise çocuk ile özel zaman geçirilmesi uygun olabilir. Diğer yönde bu gibi bir sorunun aniden başlaması çevresel travmatik yaşantıları ve okuldaki arkadaş ilişkilerini de değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 103 Merhaba, oğlum 2009 doğumlu 3,5 yaşında kendimi doğru şekilde ifade edebilecekmiyim emin değilim. Oğlum  son zamanlarda beni duymasına rağmen duymamış gibi davranıyor. Duymada sıkıntısı yok. Ama beni anlamadığını ya da algılayamadığını düşünmeye başladım. en basit örnek bugün arabamıza eşya yüklerken arabanın dışından babamızı seyrediyorduk. Park halindeki diğer aracın çıkması gerektiğinden arabamızı biraz öne çekmek zorunda kaldık sonrasında yeniden eski yerine getirdik arabayı ama o süreç içinde anıl anne araba nereye gidiyor niye gidiyor. Buradaki arabanın buradan çıkması lazım biz arabanın yolunu kapatmışız o geçince arabamız eski yerine geri gelecek dedim ama ikna olmadı aynı soruyu eşim arabayı eski noktasına geri getirene kadar 5 defa sordu beni anlamıyormuş anlattığımı algılamıyormuş çözemedim. Bazen bana bir şey anlatıyor beni anladın mı diyor evet annecim anladım seni diyorum tamam mı diyor tamam diyorum arkasına bir daha tamam mı diye soruyor. Annecim tamam dedim seni anladım anlıyorum tamam diyorum ama bir yerde tıkanıklık var çözemedim. bu yastaki çocuklarda her şeyi tekrar tekrar onaylattığını biliyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Dedesine TRT çocuk açarmısın dedi dedesi tamam dedi kanalları tek tek geziyor TRT çocuk ararken hala dedesine TRT çocuk açarmısın diyor kanalı bulana kadar 5 defa TRT çocuk dedi. Hoş babamda da kabahat var bulamadım arıyorum dese belki o kadar sormayacak. Babamda kanalı aradığından anılın o arayışı görüp beklemesi gerektiğini bilmesi gerektiğini düşünüyor. Karışık durum anlatmayla yaşamak çok daha farklı. Ne yapmalıyım. maile cevap gönderirseniz sevinirim. Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunların aslında büyük bir kısmı bu yaş çocuklarında görülebilir. Çocukların bu yaşlarda sıklıkla aceleci olmalar ve istemlerini erteleyememe özellikleri bu süreçlere katkı sağlar. Diğer yönde çocuğunuzun algılaması ve kavraması ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Saygılarımla.
Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....
Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.
 Soru 104 Doktor bey oğlum 27 aylık ve psikiyatrik belirtilerin 6 tanesine sahip özellikle son zamanlarda aşırı sinirli hırçın devamlı etrafına zarar veren oyuncakları ve çevresindeki insanlarda dahil olmak üzere saldırgan davranıyor. Isırma dişlerini sıkma inatlaşma ve istediği bir şey olmayınca ya da yapmaması gereken bir şey konusunda onu uyarınca ağlama eğilimi gösteren bir hal aldı durumu. Pedagoga götürme konusunu düşündüm ama küçük olduğu için erken mi davranıyorum karar veremedim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar Cevap: Merhaba, Bu tarz sorunlar özellikle 2-4 yaşları arasında sıklıkla görülebilmektedir. Bu dönemin kendi doğasına ait özeliklerin bu süreci kolaylaştırdığı söylenebilir. Bu durumun sizi ve çocuğunuzu belirgin bir şekilde etkilediğini düşünüyorsanız başvuruda bulunulabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 105 Merhabalar benim oğlum 3,5 yasında yaklaşık 1 sendeden beri bez kullanmayı bıraktık başlarda çok güzeldi gece ve gündüz kendi gidiyordu tuvaletine sonralarda benim götürmemi istedi beraber gittik. Son bir kaç aydır ise hem öğle uykusun da altına kaçırıyor hem de gece kaçırıyor gece 2 3 sefer kıyafet değiştirdiğimiz oluyor sizce bu normal mi yada bana bir yol gösterebilirmisiniz tekrar nasıl düzene sokabilirim. Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunda başlangıç aşamasında bu duruma neden olabilecek tıbbi durumların değerlendirmesi yapılabilir. Bu nedenle çocuk psikiyatrisi öncesi çocuk hastalıkları bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Yapılacak değerlendirmelerde eğer tıbbi bir sorun saptanmıyorsa, ayrıntılı değerlendirme için çocuk psikiyatrisine başvurabilirsiniz. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 106 hocam benim 3 yaşında bir oğlum var bir haftadır takılarak konuşmaya başladı bundan önce çok net konuşuyordu ama bir haftadır bazı kelimeleri telaffuz etmekte zorlanıyor bu durum geçicimi kalıcımıdır Cevap: Merhaba, çocukluk döneminde görülen kekemeliklerin çoğunun geçici özellikler gösterdiğini söyleyebilirim. Bu süreçte yapılması gerekenlerden çok yapılmaması gerekenler daha önemlidir. Ayrıntılı bilgiye site içerisindeki kekemelik konulu makaleden ulaşabilirsiniz. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 107 Merhabalar,ben oğlumu kaybettim ve 5,5 yaşında kızım var ve abisini kaybettiğimizi söyleyemedik, kızım hala abisinin nerede olduğunu sormuyor ve abisine ait eşyaları da bana abimden hatıra diye söylüyor.Bu konuda nasıl bir yol izlememiz gerekir.Bir psikiyatrist eşliğinde mi yoksa biz nasıl anlatabiliriz.Yardımlarınız için teşekkür ederim. İyi günler dilerim. Cevap: Merhaba, Öncelikle başınız sağolsun. Bu süreçte yapılabilecek uygulamalar kayıbın zamanına göre farklılıklar gösterecektir. Acınızın çok taze olması durumunda sıklıkla çocuklarda inkar görülebilir. Bu süre için çok net bir zaman aralığından bahsetmek pek mümkün değildir. Ben sıklıkla çocuklara bu süreci kabullenmeleri konusunda biraz süre tanınması taraftarıyım. Diğer yönden bu konuda değerlendirme talep ederseniz, sizden başlangıçta çocuğunuzu görüşmeye getirmemenizi, anne baba olarak başlangıçta ön görüşmeye gelmenizi isteyeceğim. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 108 Merhaba oğlum şuan 20 yaşında ve 17 yaşında iken klifenter sendromu yani 47xxy olduğunu öğrendik endokronoloji doktorumuz zekaya etkisi olmaz diyor fakat psikiyatristler oğlunuz hafif zeka geriliğinde ya da sınır zekada diyorlar bu konu ile ilgili beni aydınlatabilirmisiniz Cevap: Merhaba, Klinefelter sendromunda sıklıkla zeka ile ilgili bir etkilmenim normal sendromun özellikleri arasında olmamasına rağmen mevcut tabloya eşlik edebilecek farklı sorunlarında olabileceğini unutmamak gerekir. Diğer dir deyişle kişi hem grip olup hem de diz eklemi ile ilgili bir sorunu aynı zamanda yaşayabilir. Bu sorunların her ikiside farklı rahatsızlıkla olmasına rağmen ayrı ayrı müdehalesi gerekecektir. Bu süreçte yapılacak standart zeka değerlendirme testleri ile tanı konulabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 109 Okuduğu kitaplarda olan kötü olaylar onun çok yıpratıyor ve bazen bana kendısını 16 yasında gibi hissetmediğini içinden 60 yasında olduğunu söyledi yani çok kitap okuduğu için her şeyi yasadığı için hher konuda bilgisi var kendı yasıtlarının yaptıkları ona cok sacma ve cocukca geliyormus .... Görüşlerinizi bekliyorum bazen kafası çok karışık oluyor ve kendini buraya ait hissetmiyor ama bu bazı zamanlarda oluyor bu ve çok kitap okuduğu için bazen kafası allak bullak oluyor kahramanları kendi yaşantısına uyarlayacak diye korkuyorum . cevabınızı beklıyorum ... İyi çalışmalar Cevap: Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar çocuğunuzun sosyal yaşamına, akademik başarısına ve aile içi ilişkilerine zarar veriyorsa dikkate alınmalıdır. Zira kimlik arayışı ergenlik döneminde normal olmasına rağmen kimlik karmaşası psikiyatrik bir sorun olarak değerlendirilebilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....   Soru 110 Merhaba benm oğlum 8 yaşında 2 ye gıdıyor.  Bazı anlam veremedıgım hareketlerı tikleri var. örnegın göz kırpma ellerını sallama arada bağırma. Birde cok asabı sınırlı yapısı var. Kendiyle dalga geçilmesinden hiç hoşlanmıyor bir sorun yaşasa arkadaşına hemen vuruyor öğretmeniyle arası çok güzel fazla arkadaşı yok dersleri özellikle matematiği çok güzel biz eşimle çok sık tartışıyoruz problemlerimiz var benim ilk çocuk başka yok nolur yardım edin napam lazım şimdiden çok tesekkür ederim Cevap: Merhaba, tik bozukluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu süreçte uygulanacak terapi ve ilaç tedavileri sıklıkla etkili olacaktır. www.cocukpsikiyatri.org adresindeki tik bozukluğu konulu makalemden faydalanabilirsiniz. Size bu süreçte temel önerim en kısa süre içerisinde bulunduğunuz süre içerisinde çocuk psikiyatri uzmanına başvurmanız olacaktır. Zira anlattıklarınızdan sosyal sorunların başladığını anlıyorum. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 111 Merhabalar beni sorum size. Benim 7.buçuk yaşında bir oğlum son zamnanlarda altına büyük abdestini günlük olarak kaçırmaya başladı günde en az iki kez altına kaçırıyor çocuk doktoruna götürdüm oda psikiyatrisine götürmemi söyledi bende götüremedim bunun için ne yapmama lazım iki oğlum var diğriede 13 yaşında sürekli kavga halindeler Cevap: Merhaba, kaka kaçırma veya tıbbi adıyla enkoprezis pek çok farklı durumdan ortaya çıkabilir. Bu süreçte en uygun yaklaşım buna neden olabilecek durumların başlangıçta ortaya konulmasıdır. Sonraki süreçte ise davranışsal uygulamalarla kısa süre içerisinde düzelme sağlanacaktır. Size önerim bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız yönünde olacaktır. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... Soru 112 Genco bey benim 3 yaşında kız yeğenim var ve herşeyi kendisi yapmak istiyor. Ondan önce yapmak istenirse ağlıyor. Mesela kapı çalınsa ben açacam diyor tamam sen aç diyoruz bu kez de kendini olduğu yere bırakıyor ağlıyor bazen de nefes almıyor. Belki bu süre çok kısadır ama o an bize çok uzun geliyor. Ne yapacağımızı şaşırdık artık o ağlayacak diye korkar olduk. Bunu yapması psikolojikmidir yada başka sebebi olabilir mi? nereye başvurmamız ne yapmamız gerekir bu konuda? yardımcı olursanız seviniriz Cevap: Merhaba, 3 yaş çocuğunda takıntılı davranışlar normal olarak değerlendirilebilir. Bu yaş çocukları sıklıkla kaygısı ile müdahale edebilmek için rutinleri ve anne babadan ayrışma sürecinde inatlaşmaları kullanır. Ancak nefessiz kalması normal bir durum olarak değerlendirilemez. Sıklıkla katılma olarak değerlendirilebilecek bu nöbetler için başlangıçta çocuk hastalıklarına başvurmak daha doğru olacaktır. Yapılan değerlendirmelerde bu durumun bazen demir eksikliği ile ilişkili bir sorun olduğu saptanabilir. Saygılarımla. Dr. Genco USTA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı www.cocukpsikiyatri.org - Ankara Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.

İletişim: 0312 466 38 00