İletişim: 0312 466 38 00 

Randevu Al

​Türkiye'nin En Büyük Çocuk Psikiyatri Sitesi....

Soru 113
Merhaba, benim 3,5 buçuk yaşında oğlum var. Bu aralar çok sıkıntılar yaşıyoruz. Sözümüzü dinlemiyor üstüne üstük krizlere giriyor aslında Kurallar ve yasaklar konusunda eşimle tutarlıyız. Ne istediğinizi ve ne istemediğimizi açıkça anlattığımız halde krizlere girip bağıra bağıra ağlıyor. bizi dinlemek yerine ağlayarak bir şey yaptırmaya çalışıyor susmadğı sürece istediği hiç bir şeyi yapmıyoruz. bize öneriniz ne olur?

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz sorunların pekçok aile tarafından paylaşıldığını söyleyebilirim. Bu süreçte önemli olan bu tutarlı yaklaşımını devam ettirmeniz. Bu davranışların aniden ortaya çıkması durumunda ise çevresel değişiklikler değerlendirilebilir. Diğer yönden sınır koyma ile ilgili sorunlar bazen ev içerisinde ebeveyn ile çocuğun aşırı teması halinde olmasından kaynaklanabilir. Bu nedenle çocuğunuzun farklı alanlara yönlendirmeniz sorunlarınızı azaltabilir. Bu sorunların devamı ve şiddetlenmesi durumunda profesyonel yardım alınmasında fayda olabilir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 114
Merhaba, doktor bey iki çocuğum var kızım 3 yaşında oğlum 7 yaşında ikiside mastürbasyon yapıyor. Oğlum artık bu davranışın toplum önünda yapılamayacağını farkında kızımsa henüz idrak edemiş durumda anne baba olarak durumu gayet anlayışla kabulleniyoruz. Eşim de ben de öğretmeniz. Çocuklarımızda gayet iyi iletişim kurabiliyoruz. Fakat iki çocuğumda olması bize biraz ilginç geliyor. Çoğu zaman üzülüyorum acaba bizdemi bir eksiklik var diye. Psikolojik terapiyle sorunun hallolduğunu duydum bizi çocuklarımızın böyle bir sorunu olabilir mi. evimizde her hangi bir sorun yok. Çocuklarım gayet özgüvenli bir şekilde kendilerini ifade edebiliyor bir psikiyatri desteği alalım mı?

Cevap:
Merhaba, mastürbasyon çocukluk döneminde normal bir davranıştır. Bu konuda endişelenmeniz sıklıkla yersizdir. www.cocukpsikiyatri.org üzerindeki mastürbasyon konulu makalemden faydalanabilirsiniz. Diğer yönden sizi temin ederim ki çocukluk dönemine ait normal bir davranışın terapi adı altında düzeltilmeye çalışılması çocuklarınıza faydadan çok zarar verecektir. Bu konuda size temel önerim çocuklarınızın çevresinde uyaran sayısını arttırmak yönünde olacaktır. Diğer yönden çok kaygılanıyorsanız yardım alabilirsiniz. Saygılarımla. 
Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 115
​Az önce otizm ile ilgili makalenizi okudum. Benim 8 yaşında bir oğlum var. Konuşma gecikmesi ve çevresiyle iletişim kurmadığı için iki buçuk yaşında Ankara'da Atipik otizm tanısı aldı. Doktorların bize söylediği çocuğumuzun sınırda olduğu ve en kısa zamanda yoğun bir eğitim ve ilgi gösterilmesi gerektiğiydi. Biz de anne ve baba olarak özel eğitime başlattık ve ardından özel bakıcıdan alıp sosyalleşmesi için kreşe gönderdik. Önce acaba benim suçum mu diye kendimi çok suçladım ama bunu kabul edip çocuğumuz normal hayata adapte olması için elimizden geleni yapmaya çalıştık.  2 yıl özel eğitime gitti ve 5 anaokul değiştirmesine rağmen anaokuluna gönderdim. 3 yaşında çat patta olsa konuşmaya ve iletişim kurmaya başladı. Şimdi 8 yaşında 2. sınıfı başarıyla bitirmeyi başardı. Ancak sosyal anlamda çok başarısız bir türlü arkadaşlık kuramıyor ya da arkadaş olduğu çocuklarla şiddetli kavga daha sonra da mutsuz oluyor. Bulunduğu ortamı terk etmeye çalışıyor, öfkeleniyor, ve insanlarla özellikle büyüklerle iletişim kurmak istemiyor ( sordukları soruları ağız ucuyla cevaplıyor) ve empati kuramıyor.. 2 yıl kadar risperdal adlı bir ilaç kullandım ama bu ilaçta son zamanlarda artık etkisini kaybetti. şu an hiç bir ilaç vermiyorum.. her şeyden çabuk sıkılıp, reddediyor. . Biz de inatla özellikle yaz tatili döneminde satranç, futbol ve badminton kurslarına gönderip biraz sosyalleşmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu durumun bir tedavisi ,çözümü olabilir mi bize özellikle de oğlumuza yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgilerimizle .. Başarılar.

Cevap:
Merhaba, sorunuza gecikmiş yanıtım için affınıza sığınarak başlamak istiyorum. Anladığım kadarı ile helen oğlunuz yaygın gelişimsel bozukluk tanısı ile takip edilmekte. Anca bahsettiklerinize göre bu süreçte göreceli olarak silik semptomların ön planda olduğu söylenebilir. Bu gibi durumlarda özellikle asperger bozukluğu bazen gözden kaçabilmektedir. Özellikle ilaç tedavileri sıklıkla davranışsal kontrolü sağlamak ve dikkatin arttırımı amacı ile düzenleesine rağmen bu rahatsızlığın özünde bulunan sosyal sorunlar üzerine çok büyük etkisi yoktur. Bahsettiğiniz kadarı ile bu süreçte oğlunuzu sosyal aktivitelere yönlendirmeniz en doğru uygulama gibi görünmekte. Diğer yönden bu ortamlara katıldığında sosyal dışlanma süreçlerinin beraberinde getirebileceği sorunları göz ardı etmeyerek yakından takibiniz faydalı olabilir. Özellikle rol yapma üzerine aktiviteler, uygun ortamlarda uygun davranışların gelişebilmesi için faydalı olabilir. bu bağlamda drama kursları planlanabilir. Diğer yönden bu süreçte empati ve karşısındaki kişinin duygularını tam olarak kavrayamama ile ilişkili sorunlar olması oğlunuzun duygusal olarak sorun yaşamayacağı ve kaçınma davranışları gerçekleştirmeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle duygusal sorunlar açısından yakından takip edilmesinde fayda vardır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....  


Soru 116
Merhabalar, benim 16 yaşında bir kızım var. Kızımın babası 2001 yılında psikiyatrik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi görmeye başladı ve 2005 yılında paranoid şizofren teşhisi konuldu. Kendisi aynı dönemde intihar girişiminde bulundu ve ben bu olaydan sonra henüz 8 yaşında olan kızımı da alarak ailemin yanına geldim ve boşandım. Yaklaşık 4 sene rahatsız bir insanla yaşadım. Onun tedavi olması iyileşmesi için çok emek verdim ama malesef olmadı. Kızımla kendimize yeni bir hayat kurduk. İkimiz yaşıyoruz. Ben devlet memuruyum. Sabahtan akşama kadar bazen akşamları ve haftasonları yoğun çalışma temposu içindeyim. Bu nedenle kızım hep evde yalnız kaldı. Anneanne ve dedesinin de bazı ailevi sorunları nedeniyle kızım konusunda kimseden destek alamadım. Boş zamanlarını bilgisayar, televizyon veya müzikle doldurdu. Dışarıda hiç vakit geçirmez. Nadir olarak bir iki arkadaş ediniyor. Bu sene derslerden de iyice koptu ve sınıfta kaldı. Aile üyelerini (anneanne, dede, teyze vs.) bile kabul etmiyor çoğu zaman. Zorla götürüyorum ve iletişim kurdurmaya çalışıyorum. Bilgisayarın başında kurduğu sanal dünyada çok mutlu. Orda bir erkek arkadaş edindi. Görmediği birini çok sevdiğini söylüyor. Onunla ilgili hayaller kuruyor. Yemek yemiyor, uyku düzeni alt üst durumda. Bilgisayar başında oynadığı fantastik karekterlere sahip bir oyun var. Başka bir dünya yok. Nerdeyse tuvalete bile gitmiyor. Bilgisayarı yasaklıyorum yerine tv koyuyor. Yada müzik yada kitap. Evde yalnız olduğu için müdahale şansım olmuyor. Sosyal faaliyetlere, spora, müziğe vs. katılımı istemiyor. Evden hiç çıkmayacak nerdeyse okula bile gitmeyecek. Babasını düşündüğümde tüylerim diken diken oluyor. Çünkü asosyallik, insanlardan kaçma, tek başına yaşama gibi özellikler ondada vardı. İnanın bu hafta paniğe kapıldım. Çünkü ilk defa 6 zayıf getirdi ve sınıfta kaldı. Umrunda değil gibi davranıyor. Olayın daha ciddi boyutlara ulaşmasından korkuyorum. Acilen tıbbi destek almamız gerektiğini düşünüyorum. Babadan geçebilecek genetik faktörler korkulu rüyam. Psikiyatri kliniklerini, ergen psikologlarını araştırdım.  Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap:
Merhaba, sorunuza gecikmiş yanıtım için affınıza sığınarak başlamak istiyorum. Anlattıklarınızdan anladığım kadarı ile kızınızda son yıllarda belirgin lik kazanmaya başlayan ergenlik ile ilgili sorunlar görünmekte. Bu süreçte kızınızın yaşamı üzerine bu sorunların etkisini değerlendirdiğimde çocuk ve ergen psikiyatrisi bölümüne başvurulmasında fayda olacağını düşünüyorum. Ancak bu süreçte kızınızın kendi istemi ile başvurması temeli oluşturmalıdır. Özellikle bu gibi durumlarda aşırı zorlayıcı uygulamalar tedavi uyumunu olumsuz yönde etkileyerek sorunun devamına neden olabilir.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.


Soru 117
Merhaba doktor bey 9 yaşında kızımız var. %20 öğrenme güçlüğü teşhisi konuldu.hiperaktiflilik olammasına rağmen doktor concerta isimli ilaç verdi.kulanıp kullanmamakta kararsız kaldık yardımcı olursanız seviniriz.kolay gelsin.

Cevap:
Merhaba, Özgül öğrenme güçlüğü tedavisinde metilfenidat türevi ilaçların (Ritalin Concerta gibi) tedavide yeri olmamasına rağmen bu tabloya sıklıkla eşlik edebilecek dikkat sorunlarının tedavisinde oldukça etkili müdahale yöntemleridir. www.cocukpsikiyatri.org adresindeki dikkat eksikliği hiperaktivite konulu makalemde değindiğim gibi tanı konulabilmesi için mutlaka hiperaktivitenin eşlik etmesi gerekmemektedir. Diğer yönden ilaç tedavisi kullanımı ile ilgili kaygılarınızı hekiminiz ile paylaştığında bu kaygılarınızı yatıştırmak ve bu tedavinin etkileri konusunda ayrıntılı bilgi vermek tedaviyi başlayan hekimin görevidir. Saygılarımla. 
Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 118
İkibuçuk yaşında bir kızım var son zamanlarda özellikle annesine karşı zaman zaman hırçın ve saldırgan tavırlar ısrma ve vurma kendini yerlere atma gibi tavırlar gösteriyor. Yaklaşık 1 aydır bez ve emzik kullanmayı bıraktık ancak gerek öğlenden sonra uykularında gerekse gece uykularında çığlık atarak ve kendine) bacağına vura vura yada vücudunu çizerek ağlayarak uyanıyor. Susturmamız çoğu zaman imkansıza yakın 15 20 dk sürüyor ne yapacağımı şaşırdım

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorunların benimde dahil olduğum pek çok aile tarafından yaşandığını söyleyerek başlamak istiyorum. Özellikle çocuğunuzun yaşı düşünüldüğünde inatlaşmaların karşı gelmelerin yoğun olduğu bir dönem olduğu söylenebilir. gün içerisinde size önerim bu davranışların ne amaçla yapıldığını belirleyerek başlamanız olacaktır. Eğer bu davranışlar istediğini yaptırmak amacı ile yapılıyorsa bu istemlerin yerine getirilmemesi kısa sürede davranışta sönmeye neden olur. Diğer yönden özellikle gece uyku ile yaşadığınız sorunlar son dönemde bez ve emzik kullanımını sonlandırmanız ile ilişkili olabilir. Başlangıçta uyku süresinin kısaltılması faydalı olabilir. Şikayetlerinizin devamı durumunda destek alabilirsiniz. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 119
2008 mayıs doğumlu bir kız çocuğu annesiyim. Kızım 5 yaşını doldurdu. Bir süredir kızımda gözlemlediğimiz şey, bir restorana gittiğimizde sandalyesinde minder varsa kesinlikle oturmak istemiyor, minderi kaldırabilirsek oturuyor aksi taktirde orada geçirdiğimiz süre içerisinde ayakta durmayı tercih ediyor. Şu anda da bir tanıdığımızın yazlığında ve orada hiç bir koltukta yada sandalyede oturmak istemiyor genelde ayakta durmayı tercih ediyormuş ve kendisine bir sandalye belirlemiş oturmak istediğinde orada oturuyormuş her yere de o sandalyeyi çekiştiriyormuş. Bizim kendi evimizde, kreşte yada birinci dereceden akrabalarımızın evinde yada arkadaşlarımızın evinde böyle bir şeyle bugüne kadar karşılaşmadık. Endişe edecek ciddi boyutta bir takıntısı mı var, acaba biz mi farkında olmadan vurguladık bu konuyu bilemiyorum. Tabi bir de yalnız uyumama anne ve babayla uyuma konumuz var. acaba bu konuda onunla ilintili olabilir mi? Bana en kısa zamanda yol gösterir, yardımcı olursanız çok memnun olurum. Sevgiler

Cevap:
Merhaba,Çocukluk döneminde gelişimsel süreçler içerisinde kaygı ile ilişkili olarak zaman zaman takıntılı davranışlar gözlemlenebilir. Bahsettiğiniz durumu 1 ay kadar takip etmeniz devamında yardım almanız faydalı olacaktır. Bu durumun aniden ortaya çıkması durumunda ise son dönemde çocuğunuzun çevresinde değişen durumların ve yaşadığı olayların değerlendirilmesi faydalı olabilir. Saygılarımla.  

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
​Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 120
Merhaba oğlum 7 yaşında. 1.5 ay önce kardeşi havale geçirdi oğlum arkasından bir hafta sonra kendisinin kafasına dikiş atıldı köpeklerden çok korkuyordu bebekken 4 gündür geceleri çok huzursuz ara ara durgunlaşıyor. Amcasında rüya gördüm bütün köpekler havluyordu bende ölüyordum diyor. Amcasında bipolar bozukluk var. Acaba genetik bir rahatsızlık olabilir mi? teşekkür ederim iyi çalışmalar

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz durumun kardeşinin havale geçirmesi sonrasında ortaya çıkması bu durumdan etkilendiğini göstermekte. Bu durumum çocuğunuzun son dönemde artan kaygılarından dolayı ortaya çıktığından kaynaklandığı söylenebilir. Bu süreçte en uygun yöntemin tercih edilmesi açısındna bulundupunuz il sınırları içerisinde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 121
Sevgili hocam.. İzmirde yasayan 3 yasinda oğlu olan bir öğretmenim. Oğlumla ilgili ciddi iletisim sorunumuz var! öpme, sarilma, dokunma...gun icinde en cok duydugum sozler.. Bazen oğlumun kokusuna hasret uyuyorum desem yeri.. Bu beni cok ciddi sekilde uzuyor. Bazen odama gidip agliyorum. Onu zor elde ettim ama hasretim. Bakicimiz vardi 3 ayliktan beri. Bu sene ayrildi.. Babayla bir problemi yok ama benimle saglam ugrasiyor.. Uzgunum...yorgun ve kirginim. Cikis bulamiyorum. Seni sevmyorum diyor sıklikla..bu mumkun mu ? Kotu bir anne diilim. Yemek yemediginde yada cevresindekilere kotu davranis sergilediginde tabii kiziyorum.. Sebep ne olabirlir? nerde hataliyim? Bana yol gosterin ihtiyacim var buna ...

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorun pek çok farklı durumdan kaynaklanabilir. Bu durum bazen çocuk anne iletişiminde yaşanan zorluklar kaynaklı olabilirken bazen, annedeki depresyon benzeri duygudurum sorunları, bazen de çocuğun mizacı merkezli olabilmektedir. Bu durumun hangi sorunlardan kaynaklandığının net bir şekilde anlaşılablimesi için bulunduğunuz il sınırları içerisinde çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.

Soru 122
Ablamın oğlu 2 yaşını bitirmek üzere ama eskiden konuşan çocuk şimdi konuşmaz bizimle göz temasından kaçınır oldu ayrıca yiğenim 2 yaşını bitirdi ama dışarı çıktığı zaman bir elin parmaklarını geçmez ablam hasta olacak diye hiç dışarı çıkarmaz tek hayatı televizyon ve biberonu.Çocuk psikiatristine götürdük otizmden şüphelendiğini söyledi 5 gün sonrayada beyın tomografileri için randevu verdi biz 2 gündür yiğenime televizyon baktırmıyor sürekli oynuyor dışarı çakartıyoruz bizimle göz teması kurmaya başladı psikiatriste çok televizyona bakmaylada bu durumların gelişebilecegi tanının zor konulduğunu söyledi 5 gün sonrayı bekliyoruz sizce otizm alabilirmi?

Cevap:
Merhaba, TV seyretmenin otizma neden olmayacağını söyleyerek başlamak istiyorum. Özellikle çevresel uyaranların aşırı sınırlı olduğu aşırı tv seyredildiği, çocuğun aşırı boşlandığı durumlarda otizme benzeyen bulgular görülebilmesine rağmen otizm ile TV seyretmek arasında ilişki olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bu konuda değerlendirmesini yapmadığım için net bir şeyden bahsetmem yanlış olur. Site üzerindeki Otizm konulu makalemden konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Diğer yönden her iki durum da da en uygun yöntem çevresel uyaran sayısının arttırılmasıdır. Yaşı değerlendirildiğinde kreş yönlendirmesi uygun olabilir. Ayrıca tanı otizm ise özel eğitim uygulamaları faydalı olacaktır. Saygılarımla

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 123
mrb hocam benim 7 yaşında bi kızım var bu aralar ara sıra ağlayarak anne içimden biri konuşuyor diyip ağlıyor bende okb hastasıyım ama sadece düşüncede ve ona karşı hiçbirşey belli etmiyorum böyle diyincede üzülüyorum benim gibi olmasından korkuyorum kızım herkes içinden konuşur diye unutturmaya çalışıyorum sizce normalmi yoksa bi hastalık belirtisimidir.

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz her ne kadar yetişkinlerde görülen obsesif kompulsif bozukluğa benzerlik göstermesine rağmen çocukluk döneminde bu gibi durumlarda tanı koyma konusunda aceleci davranmamakta fayda vardır. Size önerim hızlı bir şekilde bulunduğunuz il sınırları içerisinde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız yönünde olacaktır. Saygılarımla.  

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 124
Öncelikle selam ve saygılar sunuyorum. Ben kızımın bir problemini ifade etmek istiyorum. Kızım 6 yaşında, anasınıfı okudu, ilkokula başlayacak. Her akşam 'Anne beni sen uyut' diye sürekli talepte bulunuyor. Sabah kalktığında da aşkamın uyku programını yapıyor.Annesinin kendini sevmediğini düşünüyor. Anasınıfının son 3 ayında da okulda ağlama seansları olmuş, Annem beni gelip alacak mı kaygısı taşıyor. idi. 3 yıl önce Ankara Tıp Fakültesinde İdrar yolu rahatsızlığı nedeni ile ameliyat oldu. Tavsiyeleriniz ve önerileriniz talep ediyor, selam ve saygılar sunuyorum.

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar daha çok kaygı merkezli sorunlar gibi görünmektedir. Bu süreçte en  önemli durum ise son 3 aydan buyana yaşamış olduğunuz ayrılık kaygısı ile ilgili sorunlardır. Size önerim yaz boyunca okul ve ayrılık kavramı ile ilgili sohbetlerden kaçınmanız olacaktır. Bu süre zarfından okul dışı ortamlarda da sizden ayrı kalacağı yaz aktivitelerinin planlanması faydalı olabilir. Diğer yönden özelikle gelecek yıl sene başında yakından takip edilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Ilk günlerde bu sorun yaşanabilecek olmasına rağmen sonrasında süregelen bir hal alması ve şiddetinin değişmemesi durumunda mutlaka bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanızda fayda var. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 125
Ben 14 yaşındayım. Heyecanımı nasıl yeneceğimi öğrenmek istiyorum. Ders çalışmayı seviyorum ve okuldaki sınav notlarım 90'ın altında olmuyor. Ama tek bir hakkım olan (kolej sınavları, sbs, ygs, lys gibi) sınavlarda veya birinin benden büyük beklentileri olan durumlarda aşırı heyecan yapıyor ve heyecan yaptığımın farkına varmıyorum. Tek belirti içimde bir boşluk hissi olması. Sanki hiç organım yokta vücudumun hepsi boşlukmuş gibi hissediyorum. Panikleyince çok kolay hata yapabiliyorum. Heyecanımı nasıl yenebilirim?

Cevap:
Merhaba, başlangıçta cocukpsikiyatri.org adresindeki sınav kaygısı isimli makaleyi okumanızı istiyorum. Diğer yönden bu konuda yapılabilecek pek çok uygulamadan fayda sağlanabilir. Bu konuda anne ve babanızın yardımını başlangıçta talep etmek en doğru yaklaşım olacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 126
Ben 16 yaşımdayım ama annem benden daha sinirli ve hassas biri. En küçük hareketime bile bozulabiliyor. Babamla çok az görüştüğüm için ona karşı çıkamıyor ve düşüncelerimi özgürce paylaşamıyorum. Zaten paylaşsam bile çok inatçı biri olduğundan istediği şeyleri yapmak zorunda kalıyorum. Annemle ise düşüncelerimi paylaşabiliyorum. Orası özgür olduğum tek mekan. Ama babamın isteklerini itiraz etmeden yaptığım için bana bozuldu. O sinirlendiğinde ben hep sakin oluyorum. Nedenini bilmiyorum ama o sinirliyken hiçbir şey hissetmiyorum. Sanki karşımda tanımadığım biri konuşuyormuş gibi. Bu nedenle sinirli olmuyorum. Ama ben sinirliyken onu kırmamak için şu ana kadar hiç ses çıkartmadım. Çünkü küsüyor. Ama yapmak istemediğim şeyleri zorla yapmak istemiyorum. Onlara karşı nasıl bir tutum sergileyeyim de bana kırılmasınlar?

Cevap:
Merhaba,bahsettiğiniz sorunların tek taraflı çözüm yollarının aranması sıklıkla fayda sağlamayacaktır. Zira burada önemli nokta bu sürecin bir ilişki sorunu gibi görünmesi ve ilşkilerin karşılıklı olmasıdır. Bu süreçte en uygun yaklaşım bu yaşamış olduğunuz sorunlardan anne ve babanızı haberdar etmeniz olacaktır. Onlarında onay b-vermesi durumunda bu konuda profesyonel destek alınabilir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 127
merhabalar... 6 yaşında bir oğlum var. 2 yıl ana sınıfına gitti.öğretmeni arkadaşlarıyla birlikte topluca oynanan oyunlara katılmak istemediğini onu katılması için zorladığını söylüyor. ayrıca evde sürekli kendi başına oynuyor ve bu durumdan hiç sıkılmıyor.evi çok seviyor . bir çok aktiviteyi (bisiklet binmek, yüzmek, parka gitmek vb) benim zorlamamla yapıyor.sizce bir psikoloğa gitmeliyim? teşekkür ederim.

Cevap:
Merhaba,bahsettiğiniz sorunların daha çok çekingenlik ile ilşkili olabileceğini düşünüyorum. cocukpsikiyatri.org adresindeki konu ile ilgili makalem faydalı olabilir. Bu süreçte bahsettiğiniz sorunların çocuğunuzun gelişimini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsanız yardım almanızda fayda vardır. Zira bu süreçte ev içi uygulamaların planlanamdı, gerekli çevre düzenlemelerinin yapılması, terapi desteğnin sağlanarak ağır durumlarda gerekirse ilaç müdahalelerinin yapılması fayda sağlayacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.

Soru 128
​Benim dört buçuk yaşında bir oğlum var.İki buçuk yaşında çişini öğrendi ama kakasını inatla hala bezine yapıyor.kakası geldiğinde altını bağlamamızı istiyor,altını bağladıktan sonra gizlenip kakasını yapıyor sonra altını silmemizi istiyor.Altını bağlamadığımızda ise kakasını günlerce tutuyor.Bu konuda ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap:
Merhaba, başlangıç aşamasında www.cocukpsikiyatri.org adresindeki tuvalet eğitimi konulu makalemi okumanız faydalı olacaktır. Bu durumun devamında ise bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatirsi uzmanından yardım alınmasında fayda olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 129
İiyigünler benim beş buçuk yaşında atipik otizm teşhisi almış bir oğlum var otizmin birçok belirtisini kendi çabamızla aştık(el çırpma tekrarlayan davranışlar gibi)ama en büyük sorunumuz ifade sorunu ne yapacağımızı şaşırdık.özel eğitime de yeni başladık.konuşmada tekili çoğulu ayırt etmeden,zaman uyumunu yanlış kullanma gibi problemlerimiz var.sürekli doğruyu tekrarlattırıyorum fakat yine kendi bildiği gibi konuşuyor lütfen yardımcı olun ne yapacağımızı şaşırdık

Cevap:
Merhaba,Otizm pek çok gelişimsel alanda etkilenimlerle karakterize bir tablodur. Özellikle etkilenimin en belirgin olduüu alan dil alanıdır. Bu süreçte en uygun yaklaşım özel eğitime devam etmesi, özel eğitim süreci ile bu eğitimi sınırlandırmayarak özel eğitim kurumunuzdan ev uygulamaları konusunda destek almanız olacaktır. Bu alandaki gelişimin yavaş ve yorucu bir süreç olduğunu unutmayın. Diğer yönden özellikle bu yavaş süreci hızlandırdığını idda eden işitsel bütünleştirici terapi (Berard yöntemi), hiperbarik oksijen tedavisi gibi tıp dışı uygulamalardan uzak durmanızı öneriyorum. Zira bu gibi uygulamalar para ve zaman kaybından öteye gidemeyecektir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 130
Merhabalar4 yasında bir oglum var.Konusmaya gec cok gec basladı yaklasık olarak 2,5 yasında krese gitmeye basladiktan sonra ilk kelimelerini soyler oldu.Su anda tam olarak yasıtları gibi konusamıyor.Ancak derdini anlatiryor .Bilmedigi yada zorlandıgı kelimelerin yerlerine bazen cümle kurmak icin anlamsız sozcukler ekleyebiliyor. 2,5 yasında uzman bir psikologa konusmadıgı icin goturmustuk..Kres onerdi.Göz teması cok iyi.En azindan bizimle ve tanıdıklarıyla.Cocukları cok sever. Elindeki herseyi paylasabilir sadece kardesi(su an 2,5 yasinda bir kiz) soz konusu oldugunda paylasmayabiliyor.Sosyal ortamları cok seviyor.Ancak okula gondermede sıkıntı yasıyoruz.Oraya gidene kadar genelde direniyor ancak ordada cok mutlu oldugunu soyluyor ogretmenleri.Kıyafet ve yemek takıntıları var.Esofman ,spor ayakkabı ve tisort (uzun yada kısa ) giymek istiyor. Onun dısındaki kıyafetlerı giydiremiyoruz.Yiyecek konusundada yedigi belirli seyler var.Pilav,tost,ekmek,makarna,cilekli sut ve abur cuburlar bazende mercimek corbası ve lahmacun.Cok fazla su ve ice tea icer.Ama bunların dısında yedigi yemek yok.Kardesiyle cok guzel oynuyabiliyorlar ancak bazen kardesi ona satastiginda itebiliyor.Bize bu ozellikleri bir cok cocukta olabilecek ozellikler gibi geliyordu sadece giyecek ve yiyecek takıntısı uzuyordu bizi.Yil sonu gosterisinde belirlenen kiyafetlerin hic birini giymedi yine esofmanla cikti sahneye.Doktora goturduk Istanbulda bir Prof. psikolaga.Bir test uyguladılar ogrenme guclugu ve dikkat eksikliginden suphelenmisti doktorumuz.Bu test sonucunda yuksek olcude ogrenme guclugu ve dikkat eksikligi tanısı kondu.Aynı zamanda cok dusuk seviyede yaygin gelisimsel bozukluk var dedi.Ilac ve ozel egitim almanız gerekiyor dedi.Zekasi ile ilgili bir sonunun olmadıgını bu nedenle egitimle duzelebilecegini iletti.Dili gec ogrenmesi ogrenme guclugunden olabilir dedi.Benim sorum su doktor ilk gozleminde sadece ogrenme guclugu ve dikkat eksikligi olabilir ilac almasında gerek yok demisti.Ancak test sonucunda fikri degisti.Bizim oglumuzun takıntıları ile ilgili sıkıntılarımız vardı.Sayıları renleri insanlari ortamları hatta ingilizce renk ve hayvan isimlerini iyi biliyor,sekillerin hepsini biliyor.Televizyonda daha once izledigi bir cizgi filmde bir sonraki sahnede ne gelecegini cok iyi biliyor.Ipad de bircok yetiskinin oynayamadigi oyunları (ben dahil) cok guzel oynuyor.Yasitlarına gore yapamadıgı seyler cok az.Onuda gec konusmasına bagliyoruz. Sadece bisikleti yeni ogretmeye calisiryoruz ancak kullanmada zorlanıyor.Resim cizemiyor henuz ama yasina gore cizebilmesi gerekir mi?Yuvarlak cizebiliyor.Benim sıkıntım su bu yasına kadar konusma ve inat sorunu disinda sıkıntılı bir davranısını gormedigimiz oglumuzu simdi sadece yarım saatlik bir test sonucuna bagli olarak ilac tedavisi ozel egitim uzmani ve yaygin gelisimsel bozukluk teshisi gibi seylerle karsilastik sizce bir test sonucuna bagli olarak bu sonuclar kesinlik kazanir mi.Testteki sorulari bize gostermiyorlar.Nasil cevaplar verdigini bile bilmiyorum.Bu konuda yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.Birde otizm 4 yasindan once belirlenmis olması gereken bir tani degil mi?Kimsenin boyle bir suphesi olmadı.

Cevap:Merhaba, Prof. Dr Ali bey yetişkin psikiyatrisi uzmanı olması nedeniyle sorunuzu ben yanıtlayacağım. Bahsettiğiniz öyküde verdiğiniz bilgilere göre otizm veya yaygın gelişimsel özelliklerle uyumsuz çok fazla özellik olduğunu düşünüyorum. Sıklıkla sosyalleşme süreçlerinde sorun yaşanan bir durum olan yaygın gelişimsel bozuklukta " sosyal ortamları çok seviyor" gibi bir ifade ile karşılaşmayız. Diğer yönden başvurduğunuz kişinin çocuk psikiyatri uzmanı olduğundan emin olmanız gerekmekte (çocuk psikoloğu, yetişkin psikiyatristi vb değil.).www.cocukpsikiyatri.org adresi üzerindeki otizm ve yaygın gelişimsel bozukluklar ile ilgli makalemden bu konu ile ilgili ek bilgiye ulaşabilirsiniz. Size değerlendirmenin tekrarlanması için benimde hocam olan Prof Dr. Özgün Yorbik ile iletişime geçmenizi öneriyorum. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru132
Doktor bey merhabalar,benim 2009 dogumlu bir oglum var,davranışları cok agrasif ailenin ve iki tarafın da tek torunu ve herdediği oluyor ben kural koudukca oglum bana düşman oldu.sözümü geciemiyorum.Daha önce 2 tane pikologa gittim dediklerini yaptım ceza ve ödul yöntemleri... ama sonuc basarısız malesef.nasıl davranmam gerektiğini konusunda artık sasımıs durumdayım.hergunumuz kavga içinde geciyor,bu konuda bana yol gösteririseniz cok mutlu olurum.

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar pek çok farklı durum ile ilişkili olabilir. Bu süreçte ilk aşamda çocuğun çevresi ile olan iletişiminin ve bu davranışlarına destek olabilecek kişilerin tespiti önmelidir. Diğer yönden özellikle bu gibi durumlarda bakım veren kişilerde depresyon gibi duygudurum bozukluğunun olması bu süreci daha karmaşık hale sokacaktır. Size önerim bu konuda en kısa sürede yardım almanız yönünde olacaktır. Bu konuda yazılmış olan “çocuğunuza sınır koymak” isimli kitap faydalı olabilir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.

Soru 133
Merhaba hocam.2004 dogumlu yaygin gelisimsel bozukluk tanili kizim var.2008 yilinden beri özel egitime gidiyor, son günlerde takintilerinde bir artis var örneklemek gerekirse; çamasir asma ve toplama, aile bireyleri basta olmak üzere tanidik kisilerin kiyafetlerinin üst kismindan gögüslerine bakma, insanlara dokunup "yapma" kelimesi kullanma, çevresinde gördügü insanlara "abla,abi, amca,teyze" diye anlamsiz seslenme. bunlarla nasil basa çikacagiz buna bir ilaç tedavisi uygulanabilirmi?

Cevap:
Merhaba. Bahsettiğiniz sorunların sıklıkla pekçok tanı alan çocukta görülebildiğini söyleyebilirim. Özellikle bu süreçte bu duruma neden olabilecek değişkenlerin başlangıç aşamasında değerlendirilmesi uygun olacaktır. Bazen bu durum çocuğun çevresindeki bir değişiklik sonucunda ortaya çıkabildiği gibi bazende gelişimsel ilerlemeye paralel sonuçlar olabilir. Bu durumda uygulanabilecek ilaç tedavileri veya çevresel düzenlemelerden fayda görebilirsiniz. Ancak bu durum yeni başlangıç gösterdiyse, son dönemde ortaya çıkan br değişiklik sonucu ortaya çıktıysa 2-3 hafta kadar beklenerek takip edilmesi daha sağlıklı olabilir. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 134
iyi günler hocam benim 6 yaşında erkek çocuğum var.mahallede apartmanda çocuklarınan gizli yerlerde cinsi hareketlet tacizler öpüşmeler organlarını birbirlerine göstermeler bu tür şeyleri yapıyorlar.ben önce uyardım yapma diye gine tekrarlamış ve busefer şiddet uyguladım nasıl yapacağım nasıl davranacağım ne diyeceğimi bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorunların acil olarak değerlendirilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. Çocuklarda cinsel gelişim süreçleri ile ilgili makalemden bilgi alabilirsiniz. Ancak bu süreçte şiddet uygulamanın çocuğunuz ve size fayda sağlamayacağını söyleyebilirim Bu durumun temelinde yatan sorunların saptanarak bunların düzeltilmesi daha anlamlı olacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 135
Doktor bey merhabalar, benim 2009 dogumlu bir oglum var, davranışları cok agrasif ailenin ve iki tarafın da tek torunu ve her dediği oluyor ben kural koudukca oglum bana düşman oldu. Cözümü geciremiyorum. Daha önce 2 tane pikologa gittim dediklerini yaptım ceza ve ödul yöntemleri... Ama sonuc basarısız malesef. Nasıl davranmam gerektiğini konusunda artık sasımıs durumdayım. hergunumuz kavga içinde geciyor, bu konuda bana yol gösteririseniz cok mutlu olurum.

Cevap:
Merhaba, Bu süreçte anladığım kadarı ile temelde sorumlu olan durum çocuğunuzun sizin dışınızdaki aile üyeleri tarafından her dediğinin yapılarak, sınırların net bir şekilde çizilememesi. Bu nedenle bu davranışlar değiştirilmeden başarılı bir sonuca ulaşabileceğinizi düşünmüyorum. Başlangıç aşamasında aile bireyleri uyarılarak davranışları yönlendirilebilir. Eğer bu durum söz konusu değil ise okul öncesi eğitime yönlendirmek bu davranışlar ile temas yüzeyini azaltacağı için fayda sağlayacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 136 

9 yasındakı kızımda tenıs maçları-turnuvalar oncesı korku,tedırgınlık,ıstahsızlık,bulantı var.Bu durumun tedavısı varmıdır? sımdıden böyle bır olanak sunduğunuz ıcın teşekkür ederim.

Cevap:
Merhaba, başlangıçta çocuğunuzun yaşamış olduğu sorunların konforunu veya performansını olumsuz etkileyip etkilemediğinin değerlendirilmesinde fayda vardır. Eğer kaygılarından dolayı olumsuz yönde etkilendiğini düşünüyorsanız müdahalede bulunabilir. Bu süreçte uygulanabilecek müdahaleler performans kaygısına yönelik terapi uygulamaları veya şiddetli durumlarda psikofarmakolojik tedaviler olabilmektedir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 137
2008 dogumlu oglum belirli aralıklarla 2 ayda bir geceleri sokak kapısının önünde gözleri açık ama iletişim kurmadan dışarıya çıkmaya çalısırken yakalıyorum uyandıgında da hiç birşey hatırlamıyor. ENDİŞE DUYUYORUM ÇÜNKÜ SOKAK KAPISINI KİTLESEKTE MERDİVENLERDEN DÜŞME VE KENDİNE ZARAR VERMESİNDEN KORKUYORUM KENDİM EGE ÜNİVERSİTESİNDE ÇALIŞIYORUM ÇOCUK NÖROLOJİSİNE GÖTÜRMEM SÖYLENDİ SİZCE GÖTÜRMEM GEREKİRMİ TAKİP VE ÖNLEMMİ ÖNERİRSİNİZ

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz durum tıbbi adıyla somnambulizm, diğer bir deyişle uyurgezerlik ile uyumlu görünmekte. Bu sorundan dolayı başlangıç aşamasında üniversite hastanesinin çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız daha uygun olacaktır. Bu bölümde yapılacak değerlendirmeniz sonrasında gerekli görülürse çocuk nörolojisi bölümü ile iletişime geçebilirsiniz. Diğer yönde bu süreçte ilk adımın çevresel güvenlik önlemlerinin hızlı bir şekilde alınması gerektiğini unutmayınız.  Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 138
Değerli hocam 4 yaşındaki oğlumda 1haftadır göz kırpma şeklinde tik benzeri bir hareket ortaya çıktı bu konuda bu yaş grubunda ki çocuklarda görülen birşey midir göz doktoruna da götürmem gerekirmi

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz durumun doğrudan göz hastalıkları ile ilişkili olduğunu düşünmüyorum. Başlangıç aşamasında bulunduğunuz il içerisinde çocuk psikiyatri bölümüne başvurduğunuzda bu süreç ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. www.cocukpsikiyatri.org adresindeki tik bozukluğu ile ilgili makalemden ek bilgi alabilirsiniz. saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.


Soru 139
Çocuğum geceleri uykusundan korkarak kalkmaya başladı 10 dk.lık bir süreç yaşıyoruz .Bu konuda sizin yorumunuzu alabilirmiyim. Yoksa tedavi almalımı sizin düşünceniz nedir? Mümkünse teşekkürler

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz durum uyku bozukluğu ile uyumlu görünmekte. Bu durum genetik, çevresel pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Yaz tatillerinde ise en sık sebep çocuğun uyku düzeninin bozulmasıdır. Size önerim bu konuda sorun yaşıyorsanız başlangıç aşamasında uykularının düzenlenmesini sağlamanız yönünde olacaktır. Eğer buna rağmen bu durum 2 haftayı geçen bir dönem boyunca sıklıkla devam ediyorsa bulunduğunuz ilde çocuk psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 140
Çocuğumun alğılama ve dikkatsizlik problemi bulunmakta bunun için ne yapmam gerekiyor.

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz sorun dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan , zeka ile ilgili yaşanabilecek sorunlara kadar pek çok farklı tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Bu nedenle bu konuda profesyonel destek alınmasında fayda vardır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


 Soru 141
HOCAM İYİ GÜNLER. BENİM 8 YAŞINDA OĞLUM VAR. BİRKAÇ YILDIR UYKU PROBLEMİ VAR. HAFTA DA 3-4 GÜN KABUSLARLA UYANIYOR. FAKAT AŞIRI KORKMUŞ OLARAK VE BAĞIRARAK. UZUN SÜRE YATIŞTIRAMIYORUZ. DÜZELİR DİYE BEKLEDİK AMA DÜZELMEDİ. BİRDE 2 YAŞINDAYKEN 5.KATTAN DÜŞMÜŞTÜ. ÇOK OLDU. AMA BUNUN ETKİSİ OLABİLİRMİ.BİZE YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ HOCAM.TEŞEKKÜRLER.

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz durum uyku bozukluğu ile uyumlu görünmekte. Bu durum genetik, çevresel pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Yaz tatillerinde ise en sık sebep çocuğun uyku düzeninin bozulmasıdır. Size önerim bu konuda sorun yaşıyorsanız başlangıç aşamasında uykularının düzenlenmesini sağlamanız yönünde olacaktır. Eğer buna rağmen bu durum 2 haftayı geçen bir dönem boyunca sıklıkla devam ediyorsa yardım alınmasında fayda olacağını düşünüyorum. Diğer yönden düşme ile ilişki ancak beyin kanaması gibi tıbbi bir sorun oluştu ise ilişkili olabilir. Bu nedenle bu konuda endişe etmeyiniz. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 142
5 yaşında oğlum var.1 ay oldu kreşten alalı ve yeni bi okula yazdırdım hiç bi sıkıntımız yoktu ama yaz okulu olduğundan beri havuza gidiyorlar sürekli. Yüzmeyi öğretiyorlar oğlumda bundan dolayı gitmek istemiyor kısacası zora gelemiyor. Fakat bizimle gidince havuzdan çıkmak istemiyor. Bizi çok bunaltıyor.zorla gönderiyoruz hergün geceleri benimle pazarlık yapıyo gitmiyeceğim diye ve her sabah bu sorunu yaşıyoruz.Sabahları ağlamaktan çok kötü oluyor babası ve ben artık kızmaya başladık ama bizi umursamıyor.Oğlumun huyları değişti bizde nasıl davranacağımızı artık bilemiyoruz rica etsem yardımcı olurmusunuz...

Cevap:Merhaba,Bahsettiğiniz sorunlarla ilişkili pek çok farklı faktör olabileceğini düşünüyorum. Bu durumun sonrdan ortaya çıktığı değerlendirildiğinde özellikle çocuğunuzun yeni katıldığı ortamda çevresel faktörleri (onu rahatsız eden durumlar, öğretmenleri ile ilişkisi, arkadaşları ile ilişkisi) ayrıntılı olarak değerlendirmekte fayda vardır. Bu alanlarda belirgin bir sorun yoksa ve yeni başlayan bir süreç ise 15 gün kadar tüm sıkıntılara rağmen uyum süreci takip edilebilir. Ancak bu durumun uzaması gibi bir sorun ortaya çıkarsa profesyonel bir yardım alınmasında fayda vardır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 143
Hocam iyi günler 3.5 yaşında bir oğlum var ve uyku sorunumuz var gece 2 den aşağı uyumuyor ve sabah 6 gibi uyanıyor. istediği her şeyi bağırarak yaptırıyor, yapmazsak eğer o zaman da avazı çıktığı kadar bağırıp feryat ediyor resmen sonra gelip seni üzdüğüm için özür dilerim anne , baba diyor. televizyon başından kalkmak istemiyor. ne yapmalıyız hocam yardımlarınızı bekliyoruz. Eşim de bende çok bunalmış durumdayız. birde kardeşi var 6 aylık kız ama ona çok korumacı ve sevgiyle yaklaşıyor bi sıkıntımız yok bu konuda. Diğer konuda yardımlarınızı bekliyoruz ne yapmalıyız...

Cevap:
Merhaba, Başlangıçta halen yaşadığınız durumun çocupunuzun gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini söylemek istiyorum. Zira 4 saatlik uykunun bu yaşlar için yeterli gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu sorun ile ilgili çevresel düzenlemelerin hızlı bir şekilde yapılması önemlidir. Size en temel önerim çocuğunuzun gün içerisindeki aktivitesini biraz daha arttırmanız olacaktır. Özellikle açık havada zaman geçirmek fayda sağlayabilir. Diğer yönden gündüz uykusu sonlandırılarak, yatma saatine yakın zaman içerisinde aşırı hareketli aktivitelerden kaçınabilirsiniz. Sorunlarınızın devamında profesyonel destek alınabilir. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 144
Sorunumu hiç kimseyle paylaşamıyorum ve yardım almaya ihtiyacımız var. bir kaç hafta önce gece oğlumun uykum sırasında yanımda olduğunu farkettim benim bacağıma sürünüyordu, uyku haliyle idrak etmtkte zorlandım sonra ben hareket etmeye başlayınca yanımdan gitti. gece boyunca düşündüm bir anlam veremedim. Sabah onu hiçi yüzlemedi. Bir iki sonra sabaha doğru benim ayak ucumdaydı gene ve bir anneye yapılmayacak uygun olmayan bir şeyi yapıyordu vajina bölgemde eli vardı kalktım ona ne yaptığını sordum beni uyandırmaya çalıştığını söyledim. İyice pisikolojim bozulmuş düşünüyordum hatta bir kaç kere yüzlemeden uyarmaya çalıştım. Daha sonra oğlum benim annemde kaldığı bir gün sabah annem bana telefonla sabaha kadar uyuyamadığını söyledi "oğlun sabaha kadar yanıma geldi uykumu böldü" dedi. ben gene aynı şeyler mi diye şüphelendim. Sonunda annem bana olanı anlattı annanesinede gene aynı uygunsuz şeyleri yapmış. Şimdi ben annemin yüzüne bakamıyorum utanıyorum. Böyle bir şeyi babayla paylaşamıyorum tepkisi ne olur bilemiyorum ama böyle rahatsız edici bir konuyu ona anlatmam lazım. Evdeki bilgisayarda nerelere girdiğini araştırdım ve hep kadınlarla ilgili yerlerde dolaştığını gördüm. Facebook hesabında da değişik benim tanımadığım insanları arkadaş olarak eklediğini farkettim. Okul boyunca bilgisar ders diışında yasaklanmıştı. Okul bitimiyle şifreyi kaldırdım bütün yıl yorulduğunu ve rahatlaması gerektiğini düşünerek ama takip ettiğimde çok şaşırdım. Aslında çok saygılı dürüst birisi herkes çok beyendi olduğunu söyler okulda öğretmenleri genel anlamda hareketlerini beğenir. (bir rehberlik olayı dışında). BANA YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM. KONUYLA İLGİLİ BENİ DOĞRU YÖNLENDİDRECEK BİRİSİNE İHTİYACIM VAR ONU HEPTEN YANLIŞA SÜRÜKLEMEK İSTEMİYORUM.Cevap:Merhaba, Bahsettiğiniz sorunun ergenlik dönemine sınırlı olarak kalması oldukça muhtemeldir. Ancak bu gibi davranışlar bazen oldukça belirgin cinsel sapmalar ve psikiyatrik rahatsızlıklar (depresyon, OKB) ile ilişkili olabilir. Bu nedenle bu konuda çocuğunuzun mutlaka çocuk psikiyatristi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu konuda aşağıdaki iletişim bilgilerimi kullanarak benden veya üniversite hastanelerinden yardım alabilirsiniz. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 145
Hocam merabalar benim oglum 3 yasında ve konusmuyo tuvalet egitiminde zorlanıyoruz korkularım var cumle kurmuyo cok fazla konusmuyo dikkatını tam olarak vermıyo anne bak abla artı pepenin sarkılarını soyluyo ama tam olarak konusmuyıo bana yardımcı olurmusunuz oglumun yasıtları bisiklete biniyo konusuyo tuvaletini soyluyo ve bende uzuluyorum acaba benim canım oglumda bi sorunmu var herkez gec konusur telaslanma dıyor ama anne yuregi uzuluyorum neyapabilirim lutfen, kendimi caresiz hissediyorum şimdiden tesekkurler.

Cevap:
Merhaba,Konuşma gecikmesi ile ilgili sorunlar pek çok farklı sorundan kaynaklanabilir. Bunlar bazen genetik yatkınlık sonucunda ortaya çıkabilen durumlar olabilirken, bazende pek çok farklı psikiyatrik sorunun bir yansıması olabilir. Bu nedenle size önerim bu kaygılarınızdan kurtulabilmeniz için en kısa süre içerisinde bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanız yönünde olacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Soru 146
merhaba hocam 22 aylık bir oğlum var ben öğretmenim oğluma kayın validem bakıyor.Taki yaz tatiline kadar bir sorun yoktu rahatlıkla babaannesine gidiyordu hatta beni işe yollarken el sallardı kapıyıda o kapatırdı ama artık benden ve babasından başkasına gitmiyor evimize birinin gelmesini ya da bizim başka bir eve gitmemizi istemiyor.Eve gelene kadar ağlıyor değil babaannesine ve dedesine gitmeyi seslerini bile duymak istemiyor okullar tekrar açıldığında nasıl bırakacağım lütfen bana yardım edebilirmisiniz teşekkür ederim.

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz sorunların aniden ortaya çıktığı düşünüldüğünde başlangıçta çevresinde son dönemde değişen durumların gözden geçirilmesi fayda sağlayacaktır. Diğer yönden 22 aylık bir bebeğin ayrılık kaygısı yaşaması doğal bir süreçtir. Bu duruma en uygun yaklaşım bu süre zarfında çocuğunuzun sizden bağımsız bulunabileceği ortamlara yönlendirmeniz olacaktır. Diğer yönden okul döneminde tüm çocuklarda olabileceği gibi ayrılık sürecinde sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda kararlı ve tutarlı yaklaşımınız ile 15 gün içerisinde sıklıkla aşmanız mümkün olacaktır. Sorunlarınızın devamında bulunduğunuz şehirde çocuk psikiyatri bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 147
Hocam merhaba. Benim 18 aylık bir oğlum var. Kendisiyle göz kontağı kuramıyoruz ve ismine tepki vermiyor. sürekli tencere kapaklarıyla oynayıp dolap kapaklarını açıp kapatıyor. ışıkları yakıp söndürüyor bazende ayak uçlarında yürüyor. Onunla konuşmak birşeyler yapmasını söylemek istiyorum fakat ilgisiz davranışlar gösteriyor. Yaşıtlarıyla oynamak istemiyor yalnız oynamakta hoşlanıyor. Ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

Cevap:
Merhaba,Bahsettiğiniz sorunların gelişimsel bozukluklar ile uyumlu olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle hızlı bir şekilde çocuk psikiyatrisi bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Bu konu ile ilgili http://www.cocukpsikiyatri.org/otizm.html linkindeki makalemden faydalanabilirsiniz. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 148
Merhaba, 7 yaşında bir erkek çocuk sahibiyim bizim sıkıntımız gece uyuyamaması ve sürekli içimden konuşuyorum küfür etmek istiyorum demesi biz ne yapmalıyızteşekkür ederim şimdiden.

Cevap:
Merhaba,Özellikle çocukluk döneminde içsel seslendirmeler oldukça yaygındır. Ancak bu seslendirmeler belirgin şekilde kişinin kontrolü dışında ortaya çıkıyorsa ve bir takıntı haline gelerek kişinin günlük yaşam konforunu olumsuz yönde etkiliyorsa mutlaka değerlendirilmesinde fayda vardır. Diğer yönden uyku sorunlarına yapılması gereken ilk müdahale sabahları erken uyandırmak olmalıdır. Sabah erken uyandırmalar ile sorununuz 1 hafta içerisinde düzelecektir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....  

Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.

Soru 149
Merhabalar hocam. 28 aylık bir oğlum var. doğumdan sonra 2 yıl ücretsiz izin aldım ve oğluma kendim baktım. her şey normaldi her çocuk gibibazen yaramaz bazen uslu. işe başlayalı 1 ay oldu ancak oğlum bu duruma alışamadı. 2. yıln sonunda emzirmeyi kestiğimde ısırma, vurma huyu ortaya çıktı. peşinden işe başlamam bu davranışlarını arttırdı. şu an babanne ve hala bakıyor. dışarıya dolaşmaya çıkarttırlarsa iyi ama çıkamazsa evde onları çok bulantıyor. babannesini ve halasını günde bir kaç kez ısırıyor mulaka bişey fırlatıp kırmaya çalışıyor ve vuruyor. 8-10 ay sonra kreşe vermek istiyorum ama oradaki arkadaşlarınıda ısrısa diye endişeleniyorum dışlanırsa diye korkuyorum. bu konuda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

Cevap:Merhaba,Bahsettiğiniz sorunların çocuğunuzun psikolojik durumundan ziyade çevresel ortamdan kaynaklanmasının daha muhtemel olduğunu düşünüyorum. Özellikle sizin dışınızda akrabalar tarafından sağlanacak olan bakımda sınırların karışması sıklıkla gördüğümüz durumlardan birisidir. Bu süreçte ise bu davranışların kreşe başladığında başlangıç aşamasında devam etmesi normal olarak değerlendirilebilir. Bunun nedeni çocuğunuzun bu davranışları ile istemlerini yaptırabilmeyi o zamana kadar öğrenmiş olmasıdır. 1 ay kadar sonrasında bu sorunlar devam ediyorsa mutlaka profesyonel yardım alınmasında fayda vardır. Zira okul öncesi dönemde dikkat eksikliği hiperakivite bozukluğu için en büyük risk faktörü çevreye ve kendisine zarar verici davranışlardır. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 

Soru 150
Merhaba benim kızım 26 aylık. doğduğundan beri babasına karşı daha duyarlı ağladığında babasının kucağında daha sakinleşiyordu. şimdilerde de devamlı baba ile birlikte olmak onunla vakit geçirmek ve kucağından hiç inmemek istiyor. babada her istediğini genelde yapıyor. diğer herkese git diyerek istemediğini belirtiyor:( baba yokken çok güzel vakit geçiriyorum yada anne-baba olmayınca kim varsa onunla güzel vakit geçiriyor. ama baba gelince işler değişiyor. bağırma ve devamlı kucakta taşınma için ağlama krizleri başladı. çalışan bir anneyim. bunun için ne yapmalıyım. bağımlı bir çocukmu yada bağlı bir çocukmu benim kızım. teşekkürler...

Cevap:
Merhaba, kız çocuklarının bu yaşlarda babaya daha yakın olması ve bu yaşlardaki tüm çocuklar gibi istemlerini ağlayarak, inatlaşarak yaptırma eğiliminde olmaları normal olarak değerlendirilebilir. Ancak bu süreçte temelde dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun çevresinde bağlanabilecek başka bir figürün olup olmadığının saptanması gerekir. Diğer bir deyişle eğer anne çocuk iletişim ile ilgili bir sorun varsa çocuğun babaya yakın olması bir tercih değil zorunluluk olacaktır. Bu aşırı düşkünlüğü ancak başka bir bağlanma figürü ile aşabilirsiniz. Çocuğunuz ile daha çok özel zaman getirmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır. Diğer yönden bu durumun aniden başlaması çevresinde çocuğun kaygı seviyesini arttıracak değişkenleri de değerlendirmeyi gerekli kılmaktadır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 151
Mrb benim 3,5 yaşındaki kızım ile ciddi anlamda aglama problemleri yaşıyoruz. her şeye ama herşeye aglıyo isteklerini yaptırmak için aglıyo şaka kaldırmıyo aglıyo birşey söylense aglıyo hatta su istese dahi aglayarak istiyo nasıl bir tutum sergileyecegimi şaşırdım artık 1,5-2 yaş arası insanlarla iletişimide yoktu yabancı gördüğünde aglıyodu çok şükür bunu atlattık sayılır ama şimdi ne yapmam gerektiğini billmiyorum ve yardımınızı bekliyorum.

Cevap:
Merhaba, sıklıkla bu yaş çocukları istemlerini ağlayarak yaptırmayı öğrenme eğilimindedirler. Ağlama davranışı sonrasında eğer istediği şeyleri yerine getiriliyorsa bu davranış zaman içerisinde daha da pekişecektir. Size önerim bu davranışların sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaız yönünde olacaktır. Diğer yönden çocuğunuzun yaşını değerlendidiğimde kreş yönlendirmesinde fayda sağlayabilirsiniz. Saygılarımla. 

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 152
Öncelikle merhabalar ben 3 çocuk annesiyim benim sorum 12 yaşında kızım var anlaşamdığımız konular var ve bana karşı asi davranışları sinirlilik tahamülsüzlük herşeye cevap verme aşırı konuşma her konuda çok bilmişlik ukala bu bazen kardeşlerine karşı tahamülsüz yerinde duramaya bir kızım bana cevap yazarsanız sevinirim ne yapmalıyım..

Cevap:Merhaba, bahsettiğiniz sorunlar ergenlik dönemi ile ilişkili olabilir. Özellikle bu durum onun sosyal, arkadaş ve aile ilşkilerini olumsuz yönde etkiliyorsa yardım alınmasında fayda olacaktır. Diğer yönden gelecek eğitim yılında akademik başarısının yakından takip edilmesi gerekmektedir. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


Soru 153
merhabalar benim 14 aylık oğlum var. çok fazla hareketli kanepelerin ve masaların üzeride zıplıyor. bir saniye oturmuyor sürekli hareket halinde. 9 aylıkken yürümeye başladı yaşıtlarına göre bana çok normal gelmiyor. bu kadar hareketli yorulur diye düşünüyorum ama kesinlikle yorulmuyor. iştahı çok kötü ve uykusu da normal değil. gelişimi 9 aya kadar çok iyiydi hatta 3 ay önden takip ediyordu ama 9 aydan beri hiç kilo almıyor. acaba hiperaktif olabilir mi? bu noktada endişelerim var.

Cevap:
Merhaba, Bahsettiğiniz sorunların tıbbi problemler neticesinde ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle bu durumun tıbbi nedenlerinin hızlı bir şekilde araştırılabilmesi için çocuk hastalıklar bölümüne başvurmanız uygun olacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 154
İyi çalısmalar. 21 aylik bir kızım var. Birkaç hafta oncesine kadar boyle bir şüphem yoktu ama insanların hala kızın konuşmuyor mü demesi üzerine internette araştırma yaptım. Kızım 21 aylik ama bı kac kelime hariç konuşmuyor ama ne desek anlıyor hem de 2 dil konuşuyorum her şeyi anlıyor. Git su getir git su oyuncağı bul, bu eşyayı nereye sakladıN gibi butun soruları anlıyor ve yerine getiriyor. Göz teması cok iyi başka çocuklarla ya da bizlerle oynarken verici paylaşıyor oyuncakları.cok güler yüzlü anne nerde baba kim dede dayi nenehepsini tek tek biluyor ayord ediyor evden disari cikacagimiz zaman yaptigimiz hazirliklardan anliyor ve sevincini belli ediyor disarda gezmeyi cok seviyor.fakat otizmin bazı belirtilerini gösteriyor .belki de normal ama mesela konusamamasi mesela bazen bir şişeye icine kasık doldurup boşaltarak dakikalarca oyalanabiliyor. Cok opulmekten hoşlanmıyor itiyor bazen istediği olmayınca kendini ya da bizi ısırıyor ya da sıkıyor.gerçi bu 2 yas sendromu hircinligi da olabilir. Bunlar bir belirten mı bilmiyorum ama cocuk Dr U bı si yok dedi. Ama psikiyatriye görünün isterseniz dedi. Sizin de görüşünüzü almak istedim. Cok endiseliyiz. Teşekkürler

Cevap:
Merhaba, bahsettiğiniz durumun muhtemelen genetik ve iki dil konuşulmasına bağlı bir süreç olduğunu söyleyeblirim. Ancak bu hiçbir şekilde bunun önemli olmyanan bir durum olduğu anlamına gelmez. Size önerim bulunduğunuz şehir içerisinde çocuk psikiyatrisi ile hızlı bir şekilde iletişime geçmeniz yönünde olacaktır. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey.... 


​Soru 155
merhaba benim3 yasinda bir oglum var cok hareketli ve yaramaz hiperaktif olabilirmi cocugum siddet egilimi var bana babasina arkadasarina hep vuruyor kendi yastlariyla oynamayip abileri ve ablalariyla oynuyor onlarada genelde vuruyor cocugum cok inatci kep kendi istedigi olsun istiyor olmadigi zaman cok sinirlenip genelde bana vuruyor siniri gecene kadar me yapmam gerekiyor kendimi caresiz hissediyorum hep boyle gececek saniyorum uzmana cocuk psikiyatrisine goturmeyi dusunuyorum bana bilgi verirmisiniz sizden acil cevap bekliyorum

Cevap:
Merhaba,Başlangıçta hiperaktifmi sorusu yerine “benim çocuğumun davranışları onun gelişimine zarar veriyormu” şeklinde soru sormanın daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Zira bu süreçte önemi olan durum çocuğunuzun gelişimin olumsuz yönde etkileyen bir süreç olup olmadığıdır. Bu konuda belirgin sorun yaşadığınzı düşünüyorsanız yardım alınmasında fayda vardır. Ancak bu süreçte halen çocuğunuzun davranışlarının yakın çevresinin tutum ve sınırları ile yönlendirildiğini unutmayın. Özellikle kreş yönlendirmesinden fayda sağlanabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.

Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....


Soru 157
Beş buçuk yaşında bir oğlum var. geçen sene bir anaokuluna başladı ancak anne babadan ayrılamadığı için okul hayatı kısa sürdü. okul rehberlik ve sınıf öğretmeni okul fobisine dönüşebileceğini bir uzmandan yardım almamızı önerdiler. Doktor ayrılık anksiyitesi olduğunu söyledi. Şimdi okullar başlamadan aynı üzücü günlerin yaşanmaması için ne yapılabilir.Teşekkkürler.

​Cevap:
Merhaba,ayrıık kaygısı pekçok çocuk tarafından yaşanabilir. Tıbbi araştırmalar bu oranın yüzde 80 lerde olabildiğini göstermektedir. Bu süreçte anne ve babanın yapması gerekenlerden çok yapmaması gerekenler daha büyük sorun oluşturabilmektedir. Özellikle net ve tutarlı bir yaklaşım bu süreçte en temel faktördür. Yakın bir zamanda ayrılık kaygısı ile ilgili hazırladığım makaleyi www.cocukpsikiyatri.org adresinde yayınlayacağım. Bu süreçle ilgili ayrıntılı bilgi alabileceğinizi tahmin ediyorum. Size önerim bu konuda eğer geçen yıllarda belirgin sorun yaşadıysanız yarıdm almanız yönünde olacaktır. Saygılarımla. 

​Dr. Genco USTA
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı
​www.cocukpsikiyatri.org - Ankara
​Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....Anahtar Kelimeler: Çocuklarda Görülen Psikolojik Sorunlar, Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikolojisi Ankara, Ankara Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatrisi Ankara, Ankara Çocuk Psikiyatrisi, Çocuk Psikiyatri, Ankara Pedagog, Pedagog Ankara.