Çocuğumla Nasıl Zaman Geçirmeliyim?

Çocuklar İle Kaliteli Vakit Geçirmek

Saat 6 da işe gitmek için uyanan bir anne ve babanın akşam saat 7 de eve geldiğindeki ruh halini tahmin edebilir misiniz? Evde onları bekleyen çocukları ile olan ilişkilerini. Hayatta çoğu şey kolay değildir ancak tükenmiş bir anne babanın çocuğu ile kaliteli zaman geçirmesi pek çok şeyden daha zordur. Çocuk ve Genç Psikoloğu Serpil İlhan yazısında anne ve babaların çocukları ile nasıl daha kaliteli zaman geçirmesi gerektiği ile ilgili ipuçlarını paylaşıyor.

Bir hafta kadar önceydi. ilkokul birinci sınıfa yeni başlayan 6 yaşındaki küçük, anne ve babasının akşamları kendisi ile oyun oynamadığını üzgün bir dille anlatmaya çalışıyordu. Söylediği son cümle oldukça manidardı... Benimle sadece ders çalışıyorlar hiç oyun oynamıyorlar.

Anne baba ve çocuğun birlikte vakit geçirmesi çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal açıdan gelişimi için çok önemlidir. Bir çocuğun gelişim süreçlerinin sağlıklı olup olmadığını anlamak için ailesi ile geçirdiği kaliteli zamana bakabiliriz. Hemen hemen her uzmandan duyduğumuz ‘’ Çocuklarınız ile kaliteli vakit geçirin.‘’ cümlesini ne kadar doğru anlıyoruz?

Anne ve baba ile birlikte kaliteli vakit geçirmek demek, yetişkinin kendi yaşam uğraşından tamamen sıyrılıp çocuğun dünyasına giriş yapması, çocuk ile birebir vakit geçirmesi demektir. Yetişkinin, çocuğun dünyasına girmesini engelleyen en önemli faktörlerden bazıları; Zihinsel kaymalar, duygusal bağlar ve yüzeysel alışkanlıklarıdır.

Çocukları ile sorun yaşayan velilere, ‘’ Çocuğunuz ile kaliteli vakit geçiriyor musunuz ? ‘’ diye sorulduğunda genel olarak alınan cevap ‘’ Zaman buldukça ve elimizden geldiğince vakit geçiriyoruz.’’ oluyor. Çocuğunuzla televizyon izlemek, onunla parka gitmek ya da sadece resim yapmak kaliteli zaman geçirmek değildir. Gün içinde yaşadığımız olumsuz düşünceleri duyguları en azından oyun süreçlerinde bir kenara bırakırsak ‘’O an ‘’ çocuğun dünyasına erişebiliriz.

Bir çok ebeveyn çocuk ile vakit geçirirken farkında olmadan zihnini ertesi gün yapacağı işlerle meşgul eder. Eğer çocuk ile oynarken babanın ya da annenin aklı iş yerinde yaşadığı soruna kayıyorsa bu çocuk ile arasına bir duvar örecektir ve çocuğun dünyasına girişine engel olacaktır. Ebeveynlerin bu süreçte kazanacağı en büyük yetenek çocukları ile ‘’anı yaşama’’ yeteneği olacaktır. Çünkü unutmayalım ki çocuklar o zamanın içinde ‘’anı yaşarlar’’ aileler ise o zamanın dışında geleceği ya da geçmişi yaşarlar.

ZAMANI KALİTELİ HALE GETİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Çocuğunuz ile oyun oynayın

Çocuklarımız ile kaliteli vakit geçirmek için yapabileceğimiz birçok şey var. Bunlardan en önemlisi çocuğun gelişim süreçlerini olumlu yönde etkileyen oyun türleridir. Çünkü oyun, çocuğun fiziksel, kavramsal, sosyal, bilişsel ve psikolojik gelişimi için en iyi eğitim programıdır. Çocuk, oyun ile kendini dış dünyaya açar ve anne baba ile iletişimini oyun ile sürdürür. Uzun uzun sohbetler etmek yerine oyun ile birlikte geçireceğiniz zaman çok daha kaliteli ve gerçekçi bir yaklaşım olabilir. Bu dönemde özellikle yaş grubuna bakılarak seçilen oyunlar bizim için çok önemlidir. Bunları çocuğun tek başına yapması yerine anne-baba ile birlikte yapması da hem duygusal açıdan onlara bağlanmasını hem de aralarında sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlar.

Dinliyormuş gibi yapmayın

Akşam eve geldiğinizde çocuğunuzun kendi dünyasında, çevresinde yaşadıklarını size anlatmasına izin verin. Akşama kadar anne ve ya babasını görmeyen çocuk anlatacak çok şey biriktirir ve bunları bir heyecanla size anlatmaK ister. Onu dinliyormuş gibi yapmayın. Eğer zamanınız yoksa ya da yorgunsanız çocuğunuza olumsuz tepki vermek yerine ‘’ Anlatacaklarını merak ediyorum fakat işlerimi halletmem gerekiyor, seni birazdan dinleyeceğim.’’ Gibi yaklaşımlarda bulunun.

Sofraya birlikte oturun

Evde geçirebileceğimiz en kıymetli zamanlardan birisi de akşam yemeklerinde bir arada olmaktır. Çocuğun bütün aileyi bir arada görmesi güven duygusunu geliştirecektir. En güzel kısa sohbetler, gün içinde yaşanılanlar sofrada paylaşılabilir.

Sorumluluklar verin

Evde her bireyin belli başlı sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklara çocuklarımızı da dahil ederek birlikte vakit geçirmeyi keyifli hale getirebiliriz. Mutfakta annenin yönergeleri ile belirlenen sayılar halinde masaya tabak yerleştirme, marul parçalama ve tabağa koyma gibi küçük iş bölümleri halinde yapabilirsiniz. Böylece çocuğun özgüven gelişimine de destek olursunuz.

Kaliteli zaman geçirmek çocuğun duygusal, bilişsel, sosyal, fiziksel gelişimine katkı sağlayacağı gibi yetişkinin de kendisine sunulan altın bir anahtar olduğunu unutmayın.

Psikolog Serpil İLHAN
Çocuk Ve Genç Psikoloğu
cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Randevu için 0 312 466 38 00 - 0 542 466 38 88