Hazır Meyve Sularındaki Tehlike

Hazır Meyve Sularındaki Tehlike

"18 yıllık takip çalışması sonucunda şeker ilavesi ile satışa sunulan meyva sularının tip 2 diyabet riskini % 30 arttırdığı saptanmıştır.”

Güne bir bardak dolusu meyve suyuyla başlamak size gün boyu enerji ve yaşam boyu sağlıklı bir yaşam vaad ediyor mu? Son dönemde yapılan araştırmalar şeker ilavesi yapılmış meyve sularının sağlıklı olmayı bırakın aksine sağlığınız için büyük bir risk oluşturduğunu söylüyor. Hızlı yemek yemenin (fast food) övüldüğü, daha doğrusu insanların yavaş bir şekilde yemek dahi yemesine izin verilmeyen günümüz yaşam tarzının bir sonucu olarak doğan hazır meyve suları ile ilgili yapılan 18 yıllık takip çalışmaları sonucunda Şeker Hastalığı (tip 2 diyabetes Mellitus) riskini arttırdığı saptanmıştır.

Yapılan iki çalışmanın ortak değerlendirmesi sonucunda 191 686 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda :

- Günlük meyve suyu alımı arttıkça diyabet riskinin arttığı
- Şeker ilavesi yapılmış meyve sularının kullanılması durumunda diyabet riskinin % 30 arttığı
- % 100 şeker ilavesiz meyve sularının kullanımı ile tip 2 diyabet arasında ilişki saptanmadığı
- Diyabet riski ile şeker ilavesi yapılan meyve suyunun çeşidi arasında bir ilişki olmadığı saptanmıştır.

Sanırım 18 yıllık takip çalışmasının bizlere söylediği temel şey çocuklarımızın 30 lu yaşlarda Diyabet hastası olmasını istemiyorsak onları bu tehlikeden uzak tutmamız gerektiğidir.

Kaynak: Xi B, Li S, Liu Z, Tian H, Yin X, Huai P, et al. Intake of fruit juice and incidence of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. PLoS One 2014; 9: e93471.

Randevu için 0 312 466 38 00 - 0 542 466 38 88