Çocuklarda Alt Islatma

Çocuklarda Alt Islatma (Enürezis Nokturna)

Çocuklarda Alt Islatma sorunu düşündüğünüzden daha sık olarak karşımıza çıkan psikiyatrik bir durumdur. Çocuklarda Alt Islatma sanılanın aksine sıklıkla ruhsal bir travma veya depresyon gibi psikiyatrik bir durum neticesinde ortaya çıkmaz. Çocuklarda Alt Islatma sıklıkla genetik temellerin ön planda olduğu, sıklıkla yapısal pek çok farklı özelliğin eşlik ettiği sorunlardan birtanesidir. Yapılan çalışmalar 5 yaşındaki çocuklarda bile Alt Islatmanın yüzde 20 lerde bulunabileceğini göstermektedir. Çocuklarda Alt Islatma doğrudan ruhsal bir sorun olmaktan çok ikincil olarak ortaya çıkarttığı psikojenik sorunlar nedeni ile daha önemlidir. Sıklıkla Alt Islatma sorunu ile karşı karşıya kalan çocuk bazen bu süreci içselleştirerek öz güven kaybına uğrayabilir. Aşağıdaki makalede Çocuklarda Alt Islatma sonunun tanısının nasıl konulduğunu, Çocuklarda Alt Islatma sorunu ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini, Çocuklarda Alt Islatma sorununda ne zaman psikiyatrik bir yardım alınması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Alt Islatma Sorunu Nedir?

Alt Islatma ya da tıbbi adı ile enürezis nokturna, kişinin uyku sırasında istemsiz olarak idrar kaçırma sorununu tanımlamak için kullanılır. Bu tanının alınabilmesi için en az 3 ay boyunca, haftada en az 2 kez Alt Islatmanın olması ve çocuğun en az 5 yaşında olması gerekir.

Alt Islatma Sorunu Sık Rastlanan Bir Sorun mudur? Düzelir mi?

5 yaşındaki çocukların yapılan değerlendirmelerinde yaklaşık % 25 gibi yüksek bir oranda Alt Islatma sorunlarının olduğu saptanmıştır. Diğer bir deyişle her beş yaşındaki dört çocuktan birisinde görmek mümkündür. Yaşın ilerlemesi ile kendiliğinden düzelme eğilimi belirgindir. Bu sorunu yaşayan çocukların her yıl % 15 kadarı herhangi bir müdahale uygulanmadan düzelir.

Alt Islatmanın Nedenleri nelerdir?

Sıklıkla ailelerin genellikle Alt Islatma sorununu daha çok ruhsal nedenlerle ilişkilendirme eğilimine karşın, Alt Islatma sorununda genellikle ruhsal sorunlar nedeni ile ortaya çıkmaz. Alt Islatma sorununda kalıtsal faktörler en önemli nedeni oluşturmaktadır. Örneğin anne veya babadan birisinde çocukluk döneminde Alt Islatma sorunu varsa çocukta benzer bir durumun görülme olasılığı % 50’lere kadar yükselebilmektedir. Bunun dışında çocuğun gelişimsel olarak mesane kapasitesinin gelişimsel olarak küçük olması önemli nedenlerden bir tanesidir. Ayrıca birçok farklı tıbbi rahatsızlık çok daha nadir olmasına rağmen Alt Islatma sorunu tarzında bulgu verebilir (Örn. Şeker hastalığı, omurgalarla ilgili yapısal bozukluklar, epilepsi, çeşitli ilaçlar gibi).

Ruhsal Sorunlar Alt Islatmaya Neden Olur mu?

Alt Islatma sorunu sıklıkla ruhsal rahatsızlık sonrası ortaya çıkmamaktadır. Ruhsal bir sorun sonrasında başlayan durumlarda genellikle çocuğun en az bir yıl kadar altını ıslatmadığı bir dönem bulunur. Bunun dışında özellikle ergenlik dönemine kadar düzelme göstermeyen durumlarda, çocuk bu rahatsızlık nedeni ile sosyal sorunlar yaşayabilir. Bu durumda depresyon dahil olmak üzere birçok ruhsal hastalığa zemin hazırlayabilir.

Çocuklarda Alt Islatma Sorunun Tedavisi Var mıdır?

Alt Islatma sorununda uygulanan tedaviler üç kısımda incelenebilir:

Davranışsal uygulamalar: Sıvı kısıtlaması, gece uyandırması, kayıt tutma ve ödüllendirme uygulamalarını içermektedir. Bu uygulamaların ayrıntılarının yazılmamasının nedeni gereksiz müdahalelerle çocuklarının konforunu bozma potansiyeli olan ailelerden çocukları korumaktır.

Alarm cihazları: Çocuğun altını ıslatması sonrasında alarm veya titreşimle uyandırılması için kullanılan cihazlardır. Ülkemizde pek çok farklı tipi mevcuttur. Yapılan araştırmalara göre en başarılı yöntemlerden birisidir.

İlaç tedavileri: Alt Islatma sorununda kullanılabilen birçok farklı ilaç tedavisi bulunmaktadır. Ailelerin sıklıkla endişe duymasına ve hatta zaman zaman “kısır bırakır, kör eder” tarzındaki mantığa aykırı fikirlerine rağmen Alt Islatma tedavisinde kullanılan ilaç tedavilerinin çocuklarda güvenilirliği birçok bilimsel çalışmada ortaya konulmuştur.

Alt Islatma Sorununda Evde Neler Yapılabilir?

1. Sorunu net bir şekilde tanımlayın. 5 yaşından küçük bir çocukta geceleri Alt Islatma sorunu nedeni ile herhangi bir müdahale yapmaya gerek yoktur.

2. Destekleyici olun. Utandırmak, bağırmak, dışlamak, cezalandırmak kendiliğinden düzelme olasılığı çok yüksek olan bir soruna faydadan çok zarar verecektir. Bilerek ve isteyerek ortaya çıkan bir durum olmadığını bilin.

3. Uzman yardımı alın. Bazen bilinçsizce uygulanan davranışsal yöntemler çocuğun yaşam konforunun belirgin bir şekilde bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle uzmana danışarak çocuğunuza özel bir uygulama planlanmasını sağlayın.

Dr. Genco USTA

Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı
cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Randevu için 0 312 466 38 00 - 0 542 466 38 88