Çocuk İstismarı ve Pedofili

Çocuk İstismarı ve Pedofili

Çocuk istismarı ve Pedofili ile ilgili Çocuk ve Genç Psikoloğu Serpil İLHAN tarafından hazırlanan makalede Pedofilinin tanımının ne olduğunu, Pedofili ve cinsel istismar arasındaki ilişkiyi, çocukları Pedofilik eylemlerden korumak için anne ve babaların neler yapması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Son günlerde yaşanılan, çocuklara yönelik cinsel istismar olayları bütün herkesi derinden etkilemiş ve çocuklarımız için kaygılarımız artmış durumdadır. Ne kadar kulaklarımızı tıkasak da duymak istemesek da yaşanılanlara elbette ki duyarsız kalamıyoruz. Bu yüzden cinsel istismar, pedofili ve çocuklarımızı bu konuda nasıl eğitmemiz gerektiğinden biraz bahsetmek istiyorum. Cinsel istismar, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin 34.maddesinde:

‘’Çocukların yasa dışı veya psikolojik olarak zararlı herhangi bir cinsel etkinliğe özendirilmesi veya zorlanması, ticari amaçlı cinsel sömürüde kullanılmaları, cinsel istismarla ilgili işitsel veya görsel materyallerde kullanılmaları.’’ olarak bilinmektedir. Pedofili ise çocuk istismarının en önemli problemidir. Pedofili, henüz ergenliğe girmemiş çocuklara cinsel istek duyma, bilerek ya da bilmeyerek çocuğa fiziksel ya da psikolojik olumsuz davranışlarda bulunmadır. Bazen bu cinsel uyarılar insan haricinde objelere ya da hayvanlara da olabilir. Pedofili parafilik bir mental bozukluktur. Tanımlardan da anlayacağımız gibi cinsel istismar ve pedofili aynı şey değildir.

Her cinsel istismarda bulunan pedofili midir?

Pedofili, en az altı ay boyunca tekrarlayan cinsel fanteziler, dürtü bozukluğu, cinsel istekler ya da bir çocukla cinsel etkileşimi içeren davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca pedofili, çocuktan en az 5 yaş büyük olmalıdır. Pedofiliyi sınıflandırırsak eğer yalnızca erkekler olarak düşünmek yanlıştır. Yapılan araştırmalar kadın pedofillerin de olduğunu ortaya koymuştur. Erkeklere oranla daha az görülse de kadınlarda da aynı mental sapmalar geçerlidir. Erkek pedofillerin büyük çoğunluğu, çocuklarla homoseksüel ya da biseksüel bir cinsel ilişki arzusundadır, yani bu kişiler yalnızca erkek çocuklara ya da hem erkek hem de kız çocuklara ilgi gösterebilirler.

Sebep olarak; hem biyolojik hem de çevresel etkenler neden olabilir. Beyinde ise yapısal anormallikler olduğu açıklanmıştır. Bu anormallikler, erken nörogelişimsel bozulmalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bir diğer önemli sebep de pedofilinin çocukken yaşadığı travmatik olaylardan kaynaklanmaktadır. Pedofililerin, çocukluklarında istismara uğradığı muhetemeldir. Çocukken istismara uğramaktan kendini kurtaramayan kişi, çocuklara tekrardan cinsel istismarda bulanarak bu durumu yeniden yaşamak ister. Ve bunda başarılı olma duygusunu hissetmeye çalışırlar. Bu rol değişikliği bir nevi onlara üstünlük duygusu yaşatır. Ve kendisini mağduriyetten kurtulmuş hisseder. Bu duygu git gide yerleşik hale gelmeye başlar.

Cinsel istismar araştırmalara göre; yakın çevreden biri tarafından ve aile içinde gerçekleşmektedir. Aile içinde görülen bu tür cinsel istismara ensest adı verilmektedir. Araştırmalar, cinsel istismar mağduru çocukların çoğunlukla sevgi ve denetimden uzak bir aile ortamında yetersiz ebeveynlik ile yetiştiklerini; şiddet yanlısı, baskıcı, alkol ve madde kullanımı veya bağımlısı olan bir baba figürüne; aşırı bağımlı, baskı gören, depresif ve kendine güvensiz bir anne figürüne sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Aileler Neler Yapmalı?

Sebebi her ne olursa olsun cinsel istismar travmatik bir durumdur ve çocuğun psiko-sosyal gelişimi ile birlikte bir çok gelişimini olumsuz yönde etkiler. Maruz kalan çocuklarda, özgüven problemi, saldırgan veya depresif bir ruh hali, bazılarının ise intihara meyilli olduğu, asosyal davranışlar, yetersiz sosyal beceriler, akran zorbalığı, herkese karşı güven problemi, iletişimde ilişki kurmada zorluk gibi bir çok sorun ortaya çıkmaktadır.Cinsel istismarın şekli, sıklığı, çocuğun istismar edilmeye ne şekilde zorlandığı, istismara maruz kalınan yaş, anne babasının verdiği tepki, mağdurun kişilik yapısı İstismarın çocuk üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri belirler.

Anne baba olarak neler yapılabilir ?

Elbette çocuklarımızın başına asla gelmesini istemediğimiz bir olaydır. Bunun için başta yapılması gereken, çocuklarımız ile uygun zamanda konuşmaktır. Çocuklarımızı cinsel istismardan korumanın en iyi yolu budur. Bu konu hakkında bilgisi olan çocuklar güvendikleri bir yetişkin ile durumu paylaşabilir. Okul öncesi dönemde çocuğa cinsel anlamda kendini koruması gerektiği, bedeninin özel olduğunun, bedenimizi oyun oynamak için kullanmayacağını, başkalarının da bedeni ile oynamasına izin vermemesi gerektiğini açık ve net bir şekilde ifade etmeliyiz. Her dokunuluştan hoşlanamayabileceği anlatılmalı ve ısrar edilen durumlarda büyüğüne söylemesi gerektiği öğütlenmelidir.

Ayrıca şifre oyunu ile bazı noktalarda çocuk güven altına alınabilir. Bu oyunda, ebeveyn çocuk ile arasına özellikle çocuğun unutmayacağı bir şifre koyabilir. Eğer dışarıdan herhangi biri sana ‘’ Annen seni çağırıyor, marketten istediğin bir şeyi alacağım. ‘’ gibi söylemler de bulunduğu an, çocuktan şifreyi sorması istenebilir. Eğer karşısında ki kişi şifreyi doğru söylemezse çığlık atması gerektiği ya da hemen oradan uzaklaşması gerektiği çocuğa anlatılmalıdır. Oyun tarzında olması çocukta kaygı da yaratmamış olacaktır. Çünkü, olumsuz cinsel deneyimlere fazla dikkat çekmekte çocuğun kaygılanıp en yakınlarından gelen sevgi ve şefkat içeren davranışlara karşı da ön yargılı olmasına neden olabilir. Bu konu, çocuğun yaşı ilerledikçe farklı bağlamlarda ortaya çıkabilir.

İnternet kullanımına dikkat!

İnternet maalesef çocuklar üzerinde avlanmanın ortak bir alanı olmak üzere. Hemen hemen her çocuk artık sosyal medya hesabı kullanmaktadır. Sosyal medyada, çocuğun kişisel bilgilerini gösteren bir profil oluşturmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü pedofillerin bir sonraki kurbanını bulmalarına bu profiller yardımcı olmaktadır. Bazı pedofiller, örneğin okul arkadaşı gibi konuşarak çocuklarla arkadaşlık kurabilir ve buluşma yeri ayarlayarak cinsel arzularını yerine getirebilirler. Bu konularda çocuğu bilgilendirmeniz ve sosyal medya üzerinden takipte olmanız çok önemlidir.

Tabi ki de anne babayı cinsel istismara karşı bilgilendirmek acı verici bir durum. Fakat anne babanın tutumları, çocuk üzerindeki etkileri belirler ve çocuğa bu konuda yol gösterici olur. Eğer çocuğunuzun istismara maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, olayı ört-bas etmek yerine hemen ilgili yerlere başvurmaktan kaçınmayın.

Psikolog Serpil İLHAN

Çocuk ve Genç Psikoloğu
cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....