Çocuklarda Gelişim Basamakları

Çocuklarda Gelişim Basamakları

Çocuğunuzun ilk adımlarını atması, ilk kez size gülümsemesi, ilk kez “bay bay” yapması ne kadar önemli olabilir. Çocuklar sürekli farklı dönemlerde farklı özelikler gösteren varlıklar. Bazı dönemlerde bazı özelliklerin görülmesi normal olarak değerlendirilirken, bu özelliklerin uzun süre gözlenmemesi veya farklı dönemlerde gözlemlenmesi gelişimsel bir soruna işaret edebilir. Aşağıdaki yaşa uygun gelişim çizelgelerini takip ederek çocuğunuzun gelişiminin normal seviyede olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi

Belki çok erken olduğunu düşünebilirsiniz ancak çocuğunuz bu dönemde pek çok farklı gelişim gösterecektir. Aşağıda 2 aylık bir çocuğun gelişimsel basamaklarına ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki gelişimsel alanlar ile ilgili bir farklılık saptamanız durumunda ilk olarak gelişim değerlendirme takiplerinde çocuğunuzu takip eden hekimi uyarmanız pek çok önemli sorunun gelişimin ilk dönemlerinde saptanmasını sağlayarak bu konuda önlem alınmasına yardımcı olacaktır.

Pek çok çocuk bu yaşlarda:

2 Aylık Bebek Gelişimi Sosyal ve Duygusal Gelişim

Çevresindeki kişilere gülümsemeye başlar
Ara ara kendisini sakinleştirmek için çaba gösterir (ellerini ağzına götürür ve ellerini emmeye çalışır)
Ebeveynlerine bakmaya çalışır

2 Aylık Bebek Gelişimi Dil ve iletişim alanlarında Gelişim
Mırıltı benzeri farklı sesler çıkarır
Sesin geldiği alana kafasını çevirir

2 Aylık Bebek Gelişimi Bilişsel (öğrenme, düşünme ve sorun çözme becerisi)
Kişilerin yüzlerine dikkat eder
Gözleri ile belirli bir uzaklıktan kişileri takip eder ve kişileri tanımaya başlar
Eğer yapılan şeyler değişmezse sıkıldığını ağlayarak veya huysuzlanarak belirtmeye çalışır

2 Aylık Bebek Gelişimi Hareket/Fiziksel Gelişim
Başını dik tutabilir ve yüzükoyun yerde yatarken başını yukarı kaldırmaya başlar
Elleri ve ayakları ile daha ince hareketler yapmaya başlar

Aşağıdakiler ile ilgili sorun olduğunda hemen çocuk doktorunuz ile iletişime geçin:
Seslere yanıt vermeme
Çevresindeki hareketli nesneleri takip etmeme
Kişilere gülümsememe
Ellerini ağzına götürmeme
Yüzükoyun yatarken kafasını dük tutamama

Endişeliyseniz hızlı hareket edin
Çocuk doktorunuza veya çocuğunuzun gelişimsel takibini yapan hemşirenize gelişim geriliği veya farklılığı ile ilgili kaygılarınızı anlatınız. Gelişimsel basamaklar ile ilgili bir farklılık saptamanız durumunda “endişeliyim, ne yapabilirim” sayfamızı ziyaret edin veya en kısa süre içerisinde pediatristiniz ile iletişime geçin.
Amerikan Pediatri Birliği çocuklarda uygun gelişimsel değerlendirme araçları kullanılarak 9, 18 ve 24 veya 30. Aylarda gelişim takibini önermektedir. Çocuk doktorunuz gelişim takibi ile ilgili danışınız.

Tırnak yeme alışkanlığı ile ilgili olarak bir psikolog yardımı ile ‘davranış biçimlendirme’ yoluna girmeniz yapılacak en doğru davranışlardan birisi olacaktır. Davranış biçimlendirme, yapılan olumsuz davranışın yerine yeni ve sağlıklı bir alışkanlık kazandırarak davranışın yönünü değiştirmedir. Aileler ‘’Elini çek!’’ gibi cümleler kurmak yerine ilgisini çekecek başka bir işe, oyuna yönlendirmelidir. bu gibi davranışlar Tırnak Yeme Alışkanlığını arttırabilir.

Bazen de bu davranış tırnak makası korkusu ile de ortaya çıkabilir. Bunun için sevdiği bir çizgi film karakteri olan tırnak makası seti alınabilir. Bu alışkanlığın bırakılması için aileler sabırlı olmalı ve çocuğa zaman tanımalıdır.

Bu davranış ile ilgili en kalıcı çözümlerden biri de davranışı ortaya çıkaran sebeplerin gözlemlenmesi ve kaldırabilmek adına çocukla işbirliği yapılmasıdır.

Bu davranışı eğer çocuk belli zaman dilimlerinde yapıyorsa o zaman dilimleri dikkat edilmeli ve o zaman dilimlerinde başka uğraşlara yönlendirilmelidir.

Tırnak yiyen çocukla günün belli zaman dilimlerinde duygu ve düşüncelerini bizimle rahatça paylaşabileceği ortam oluşturulmalıdır.

Bu davranışı sergilenirken ilgisiz kalınmalı fakat davranışa neden olan durumlara ilgi arttırılmalıdır.

Tırnak yeme alışkanlığı olan çocuk korku ve kaygı yaratan durumlar azaltılmalı, uzak tutulmalıdır. (korku filmi, kavga, yüksek ses gibi)

Bu davranışlar çocukta tutarlı olunduğu ve sabır gösterildiği süreçte fayda sağlayacaktır. Eğer hala bu tür alışkanlıklara devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanız daha doğru olacaktır.

Psikolog Serpil İLHAN

Çocuk ve Genç Psikoloğu
cocukpsikiyatri.org - Ankara

Çocuk psikolojisi ve psikiyatrisi ile ilgili herşey....

Randevu içintırnak yeme 0 312 466 38 00 - 0 542 466 38 88